Lęk to naturalny stan psychofizjologiczny, który w wielu sytuacjach może być przydatny – ostrzega nas przed potencjalnym zagrożeniem i uruchamia odpowiednie reakcje. Zdarza się jednak, że jego natężenie i długotrwałość utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, wypełnianie obowiązków czy nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Gdy nie jesteśmy w stanie zapanować nad przewlekłym uczuciem niepokoju, który stopniowo obniża jakość naszego życia lub doświadczamy napadów paniki, które dezorganizują życie - prawdopodobnie mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi.

Zaburzenia lękowe występują bardzo często

Co więcej, mogą one dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, choć częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Mogą przejawiać się w różny sposób – od uciążliwego poczucia niepokoju, po dolegliwości układu pokarmowego, sercowego lub oddechowego. Podobnie wiele jest przyczyn występowania zaburzeń lękowych. Często są to skutki traumatycznego wydarzenia – na przykład śmierci bliskiej osoby – a także indywidualnych uwarunkowań osobowościowych czy genetycznych lub zażywania substancji psychoaktywnych. Należy również wspomnieć o tym, że lęk to często objaw towarzyszący różnym chorobom somatycznym, takim jak nadczynność tarczycy.

Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe mogą mieć wiele form, dlatego wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów. M.in. są to wszelkie fobie – na przykład fobia społeczna, agorafobia czy klaustrofobia. Wiele osób doświadcza napadów paniki w sytuacjach neutralnych. Istnieje też zespół lęku uogólnionego (GAD), który przejawia się przewlekłym stresem i ciągłym zamartwianiem się. Wyróżniamy także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) oraz zespół stresu pourazowego (PTSD). Trzeba jednak pamiętać o tym, że osoby, cierpiące na zaburzenia lękowe, niejednokrotnie doświadczają kilku rodzajów lęku. W każdym wypadku warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry oraz psychologa.

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Jak zostało wspomniane, przede wszystkim powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty. Wsparcie uzyskamy na przykład w Gabinecie Psychologicznym Planeta Empatii. Psychoterapia uważana jest za najskuteczniejszą formę radzenia sobie z przewlekłym niepokojem, utrudniającym nam funkcjonowanie. Czasami konieczne jest wdrożenie farmakoterapii celem opanowania napadów lęku lub zmniejszenia uczucia niepokoju. Leczenie dopasowywane jest jednak indywidualnie do każdego pacjenta, a nad wszystkim powinien czuwać lekarz psychiatra. 

Oczywiście warto również zastanowić się nad obecnym trybem życia i być może wdrożyć pewne zmiany, takie jak wprowadzenie zdrowej diety, aktywności fizycznej, odstawienie używek. Wielokrotnie lęk jest sygnałem trudnej, przez długi czas nierozwiązanej sprawy. Jednakże nic nie zastąpi fachowej pomocy, należy więc przede wszystkim po nią sięgnąć.

Gabinet Psychologiczny Planeta Empatii - oferta

Gabinet Psychologiczny Planeta Empatii to profesjonalna placówka, która oferuje pomoc psychologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjalista zajmuje się terapią problemów takich jak zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia nastroju, osobowości, rozwojowe, niepełnosprawność intelektualna oraz spektrum autyzmu. W ramach usług można również otrzymać wsparcie w kryzysach rodzinnych, problemach wychowawczych, zaburzeniach snu czy żałobie. Wyróżniającą cechą Planety Empatii jest możliwość korzystania z konsultacji online oraz psychologa mobilnego dojeżdżającego do klienta, co umożliwia wsparcie niezależnie od sytuacji życiowej czy lokalizacji pacjenta.