Jak każdy rodzic pragniesz, by Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo. Ze zniecierpliwieniem czekasz aż pierwszy raz się uśmiechnie, zrobi pierwszy krok i powie swoje pierwsze słowo. Pod koniec 1. roku życia większość niemowlaków potrafi już wypowiedzieć krótkie i proste wyrazy typu „daj” czy „mama”. Twój maluch wciąż tylko gaworzy? Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju mowy u swojej pociechy, skonsultuj się z logopedą. Polecamy wizytę w Logopedycznym Centrum Terapii „ I Mówię” w Bytowie.

Czym zajmuje się logopeda?

Zwykle zawód logopedy kojarzymy z terapią wad wymowy prowadzoną u dzieci w wieku szkolnym i osób dorosłych. Jest to jak najbardziej słuszne, ale nie zapominajmy, że wspomniany wyżej specjalista ma znacznie szerszy zakres kompetencji. Zajmuje się między innymi wczesną diagnozą, profilaktyką oraz stymulacją rozwoju mowy. A o to należy zadbać już od pierwszych dni życia dziecka. Logopeda z Logopedycznego Centrum Terapii „I Mówię” może się pochwalić dużym doświadczeniem w pracy z niemowlętami. Placówka jest doskonale wyposażona i przystosowana do potrzeb najmłodszych pacjentów. Co najważniejsze, wyróżnia się dużą skutecznością w rozpoznawaniu problemów związanych z rozwojem mowy oraz proponuje sprawdzone rozwiązania w celu ich eliminacji.

Kiedy powinnaś/powinieneś wybrać się z niemowlakiem do logopedy?

Wczesna interwencja logopedyczna najczęściej skierowana jest do dzieci z zaburzeniami rozwojowymi takimi jak zespół Downa, niedosłuch, rozszczepienie wargi i/lub podniebienia czy mózgowe porażenie dziecięce. Konsultacja z logopedą zalecana jest również maluchom, u których istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w zakresie komunikacji językowej. Mowa tu o wcześniakach, hipotrofikach czy noworodkach, które przyszły na świat w wyniku ciężkiego porodu naturalnego. Co jeśli Twój niemowlak nie należy do żadnej z wymienionych wyżej grup? Skąd masz wiedzieć, że potrzebuje pomocy logopedy? Jak wyjaśnia specjalistka z Logopedycznego Centrum Terapii „ I Mówię” – warto kierować się własną intuicją i wszelkie wątpliwości dotyczące rozwoju mowy dziecka wyjaśniać w gabinecie logopedycznym. Ponadto trzeba obserwować niemowlę pod kątem występowania określonych symptomów. Zapisz malucha do logopedy, jeśli:

  • zauważysz, że śpi z otwartą buzią,

  • zauważysz, że ma ciągle wysunięty język,

  • zauważysz, że ma trudności z otwieraniem/zamykaniem ust

  • zaobserwujesz u niego nieprawidłową koordynację ruchu warg i języka,

  • występowały kłopoty z karmieniem naturalnym,

  • Twoje dziecko ma problemy ze ssaniem,

  • maluch wykazuje nadwrażliwość lub obniżoną wrażliwość na dotyk,

  • dziecko nie głuży, nie gaworzy,

  • niemowlak nie powiedział żadnego słowa po ukończeniu roku.

Nie daj się zwieść społecznym przekonaniom typu „chłopcy zaczynają mówić później niż dziewczynki czy „ moje dziecko też nic nie mówiło, a teraz buzia mu się nie zamyka”. Im szybciej zareagujesz, tym wcześniej logopeda wdroży odpowiednie działania zapobiegawcze bądź terapeutyczne, a Twojemu dziecku będzie łatwiej poznawać świat, mogąc komunikować się jak inni.