Tarczyca to mały gruczoł, który znajduje się u nasady szyi i odpowiada za wytwarzanie hormonów – trójjodotyroniny, tyroksyny oraz kalcytoniny – odpowiedzialnych między innymi za przemianę materii tkanek i narządów całego organizmu, ale również regulację pracy układów pokarmowych, płciowych, mięśniowych, nerwowych czy naczyniowo-sercowych. Nieprawidłowe funkcjonowanie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowotnego i wystąpieniem chorób. Jakich?

Choroby tarczycy

Z tego, jak ważna jest prawidłowa praca tarczycy, z pewnością zdają sobie sprawę kobiety w wieku rozrodczym i pary starające się o dziecko. Nieprawidłowa gospodarka hormonalna, która będzie rozchwiana funkcjonowaniem niewielkiego gruczołu, może skutecznie blokować możliwość zajścia w ciążę. W takiej sytuacji pacjentka ma często do czynienia z nadmiernym wydzielaniem hormonów T3 oraz T4, a więc nadczynnością tarczycy, która może prowadzić do rozregulowania cyklu menstruacyjnego. Innym problemem może okazać się z kolei niedoczynność tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto, czyli przewlekle, autoimmunologiczne zapalenie gruczołu, wiążące się z niedoborem hormonów tarczycowych.

Innym schorzeniem związanym z gruczołem odpowiedzialnym za wydzielanie kluczowych hormonów jest jej powiększenie, które można stwierdzić przy okazji badania USG tarczycy. W terminologii medycznej można spotkać się również z określeniem „wole tarczycy”, a do przyczyn ich występowania należą między innymi niedobór jodu, wspomniana wcześniej choroba Hashimoto, zapalenie tarczycy, rak, a także choroba Gravesa-Basedowa. Warto wiedzieć, że powiększenie tarczycy może wynikać z wytwarzanego podczas ciąży hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, znanej również jako HCG. Aby sprawdzić, w jakim stopniu problemy z tarczycą są poważne i czy konieczne jest rozpoczęcie leczenia, należy odwiedzić specjalistę.

Kiedy wykonać USG tarczycy?

USG tarczycy to badanie, które powinno wykonywać się profilaktycznie, przynajmniej co trzy lata. Do skorzystania z potencjału tej metody diagnostycznej powinny skłonić również nieprawidłowe wyniki badań z krwi – TSH, FT3 i FT4, a także przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Pod stałą opieką endokrynologa powinni natomiast znaleźć się pacjenci, u których została stwierdzona któraś z wymienionych wcześniej chorób. Wykonanie badania zaleca się wtedy minimum raz w roku, choć lekarz prowadzący może zadecydować inaczej. USG tarczycy można wykonać w Przychodni Ogólnej Olega Tsarakhova. Cały proces trwa około 10 minut i pozwala na kompleksową ocenę stanu gruczołu.

Tarczyca to jedna z najbardziej newralgicznych części naszego organizmu, dlatego warto poddawać ją regularnemu badaniu USG.