Podczas rutynowego badania wzroku w gabinecie optometrysty wiele osób – nawet tych w dojrzałym wieku, dowiaduje się, że mają astygmatyzm. Jest to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku, obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, można jednak przeżyć całe dekady, nie wiedząc o niej. Dopiero pewne nieprzyjemne, narastające z każdym dniem dolegliwości skłaniają ludzi do wykonania kompleksowych badań gałek ocznych. Czym zatem jest astygmatyzm oraz jakie objawy mu towarzyszą?

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm, czyli niezborność rogówki oka, dotyka wszystkich ludzi na całym świecie, bez względu na wiek, płeć czy choroby współistniejące i zwykle jest to wada wrodzona, rzadziej zaś występująca wskutek nieszczęśliwego wypadku. Wada może obejmować jedną gałkę oczną lub obie i polega na owalnym zakrzywieniu rogówki, co powoduje załamanie wiązek światła w pionie oraz poziomie oraz deformację widzianego obrazu. Pacjenci często zgłaszają się dopiero wtedy, gdy odczuwają dyskomfort w postaci bólu oczu, zawrotów głowy lub narastających problemów z ostrością widzenia. Wielu ludzi bagatelizuje też takie objawy, jak: migające przed oczami plamy, kreski i stałe napięcie mięśni oczu.

Astygmatyzm jest zwykle wrodzony, a zatem rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, mający taką wadę, powinni zgłosić się ze swoimi pociechami na badanie wzroku już w pierwszych latach życia, by wykluczyć lub potwierdzić prawdopodobieństwo deformacji rogówki. Wielokrotnie zdarza się, że objawy astygmatyzmu są niemal niedostrzegalne przez wiele lat. Kontrola wzroku lub okulisty jest przydatna także wtedy, kiedy dziecko skarży się na ból gałek ocznych i stale je mruży bądź pociera, co z kolei naraża je na częste infekcje na tle bakteryjnym albo wirusowym.

Testy na astygmatyzm

Objawy niezborności rogówki nie zawsze są jednoznaczne, dlatego osoby podejrzewające u siebie astygmatyzm, przed wizytą u optometrysty lub okulisty, mogą wykonać w domowym zaciszu kilka prostych testów próbnych w formie graficznej, w celu samodzielnej, ogólnej oceny widzenia i postrzegania przedmiotów. Testy na astygmatyzm są dostępne online – można je również wydrukować, by lepiej dostrzec wszystkie przedstawione na nich elementy. Takie grafiki opracowują doświadczeni okuliści i najczęściej przedstawiają one formy geometryczne i linearne, o jednakowej kolorystyce oraz szerokości linii. W trakcie takiego badania należy kolejno zakrywać prawą i lewą gałkę oczną, a następnie obserwować, czy linie są wyraźne, a ich kształt nie uległ deformacji. Jeżeli następuje zamglenie albo zanikanie obrazu, należy podjąć kolejne kroki.

Badanie wzroku w kierunku astygmatyzmu można wykonać w zakładzie optycznym E. Niezgoda, J. Obrzud. Firma działa na rynku podlaskim od ponad czterdziestu lat, a jej siedziba znajduje się w Augustowie. Jej pracownicy przeprowadzają wywiad medyczny oraz wykonują niezbędne badania. Klienci tego miejsca mogą również kupić tu okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Uzyskają również porady dotyczące pielęgnacji narządów optycznych. W ten sposób osoby borykające się z astygmatyzmem mają możliwość zażegnania jego nieprzyjemnych skutków.