Uwielbiasz miód. Szczególnie bliski jest ci jesienną i zimową porą. Działa kojąco na gardło, koi nerwy, wzmacnia serce, ożywia mózg, a także jest świetnym kosmetykiem. Jeśli masz ku temu warunki, może warto zastanowić się nad własną pasieką? Wiadomo, produkcja miodu nie jest łatwa. Wymaga samodyscypliny oraz systematyczności, no i nie można bać się bliskich spotkań z pszczołami. Ale wyobraź sobie smak wyprodukowanego przez siebie miodu. Przekonasz się, że twój trud się opłacił.

Co na początek?

Jeśli pszczelarstwo interesuje cię na tyle, że zastanawiasz się nad założeniem małej, przydomowej pasieki, zanim zabierzesz się za produkowanie miodu, warto byś poszerzył i uzupełnił swoją wiedzę. W pierwszej kolejności porozmawiaj zawodowym pszczelarzem i poczytaj kilka pozycji z literatury fachowej o tej tematyce. Dowiedz się jak prowadzić gospodarstwo pasieczne, jak wyhodować matki pszczele, jak pozyskać pyłek, czy jak zapobiegać chorobom, które mogą osłabiać pasiekę. Dzięki zapoznaniu się z tymi wszystkimi zagadnieniami, sprawdzeniem na żywo, jak wygląda hodowla pszczół i produkcja miodu, łatwiej będzie ci podjąć decyzję, czy faktycznie pszczelarstwo jest dla ciebie.

Sprzęt pszczelarski

By założyć własną pasiekę musisz przede wszystkim zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria oraz narzędzia, bez których trudno będzie ci cokolwiek zrobić. Dlatego dobrze nabyć profesjonalny sprzęt w sprawdzonym sklepie albo najlepiej u producenta artykułów pszczelarskich, takiego jak UL-MET.  To firma założona przez doświadczonych pszczelarzy, więc będziesz mógł liczyć tu na fachową poradę oraz zdobędziesz to, co ci jest potrzebne. Cały oferowany asortyment posiada niezbędne atesty oraz certyfikaty nałożone przez Unię Europejską. 

Zakładając pasiekę musisz dokładnie przemyśleć, w którym miejscu postawisz ule. Pamiętaj, by nie stały blisko drogi, ani posesji sąsiadów – powinny być oddalone od nich o co najmniej 10 metrów. Ule są domem dla pszczół przez cały rok. Wykonane z drewna, styropianu, płyty ocieplanej styropianem lub ze słomy i drewnianych narożników, powinny być dobrane pod kątem komfortu pracy. Ich wymiary są bardzo ważne, gdyż to pod nie oraz pod wymiar ramek dobiera się miodarkę, czyli wirówkę do miodu. Ważne jest również wyznaczenie miejsca do przygotowywania pokarmu dla pszczół, wybierania miodu i przelewania go do słoików oraz do czyszczenia ramek. Nie zapomnij o ochronnej odzieży. Tu sprawdzi się przewiewny, bawełniany kombinezon pszczelarski ze ściągaczami przy rękawach i nogawkach, z kapeluszem wyposażonym w siatkę, która ochroni twoją twarz, głowę i uszy przed użądleniami pszczół.

Przydadzą ci się również konkretne narzędzia. W UL-MET masz ich szeroki wybór. Węzę pszczelą, będącą swego rodzaju szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra miodu, przymocujesz do ramek przy pomocy odpowiedniego druta do węzy (ocynowanego bądź kwasoodpornego). Pododkurzacz z mieszkiem przyda ci się do odymiania rozdrażnionych pszczół. Miotełką pszczelarską omieciesz plastry miodu i spędzisz pszczoły z powałek. Do odsklepiania wosku pszczelego z ramek posłuży odsklepiacz w postaci noża lub widelca oraz wanienka. Niezbędne w każdym ulu są kraty odgrodowe (winidurowe lub metalowe), które oddzielają gniazda od części ula, w której produkowany jest miód. Cedzidło do miodu, czyli rodzaj sita, służy do filtrowania miodu po zakończeniu jego zbierania. Masz do wyboru m.in. cedzidła ocynowane oraz kwasoodporne. Odsklepiacze oraz dłuta pasieczne są pomocne przy rozdzielaniu ramek oraz innych elementów sklejonych kitem pszczelim. A do wyczyszczenia ścian ula, jego korpusu oraz dennic, m.in. z nadmiaru propolisu świetnie nadadzą się skrobaki  i łopatki nierdzewne. Dobrze, byś zaopatrzył się również w chwytaki oraz odstępni ki do ramek, zasuwki chroniące ule przed dostępem gryzoni oraz gubieniu pszczół, jednocześnie mające funkcję wentylującą.