Choroby ucha oraz górnych dróg oddechowych znacząco wpływają na nasze życie. Dlatego tak duże znaczenie ma tu zastosowanie nowoczesnych i skutecznych metod leczenia. Jedną z takich jest inhalacja AMSA. To bezbolesny zabieg, który może być wykorzystywany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Na czym polega i w leczeniu jakich schorzeń jest skuteczna? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Działanie inhalatora AMSA
Inhalator pneumatyczny AMSA to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w leczeniu laryngologicznym. Donosowe podawanie preparatu wykorzystywane jest w wielu schorzeniach i było stosowane już wcześniej. Jednak technologia inhalatora AMSA pozwala skutecznie zwiększyć efektywność leczenia. Metoda ta stosowana jest w leczeniu różnych schorzeń u dorosłych oraz dzieci w przychodni laryngologicznej Lar-Med w Żywcu. Szeroki zakres zastosowania inhalatora jest możliwy dzięki innowacyjnemu połączeniu leków i fal dźwiękowych.
Na aerozol wytwarzany przez urządzenie nałożona zostaje energia specjalnie dobranej fali dźwiękowej o częstotliwości 100 Hz oraz dodatkowego nadciśnienia. Powstały w ten sposób wibroaerozol jest nawet sto razy skuteczniejszy od tradycyjnej inhalacji. Cząsteczki preparatu wprowadzone w ruch za pomocą fali dźwiękowej i nadciśnienia są w stanie dotrzeć do miejsc niedostępnych standardowym metodom. Ponadto nadciśnienie regulowane jest automatycznie przez przełykanie, dzięki czemu powtarzanie tego procesu skutkuje naturalną fizykoterapią dla trąbki słuchowej. Najlepsze efekty daje zatem przeprowadzanie inhalacji AMSA w seriach.
Leczenie inhalacją AMSA
Zabieg z wykorzystaniem wibroaerozolu znajduje zastosowanie w laryngologii. Inhalacja AMSA może być wykorzystywana w leczeniu lub jako wsparcie dla leczenia licznych chorób górnych dróg oddechowych oraz ucha. Sprawdza się między innymi w przypadku chorób ucha środkowego, na przykład wysiękowego zapalenia ucha środkowego czy też chorób zatok przynosowych – na przykład zapalenia zatok przynosowych. Ponadto znajduje zastosowanie przy upośledzeniu drożności trąbki słuchowej w postaci jej niedrożności czy zapalenia. Przeprowadzenie inhalacji jest również zalecane podczas stanów zapalno-przerostowych migdałka gardłowego oraz po operacjach i zabiegach ucha środkowego.
Lekarz prowadzący powinien monitorować efekty, jakie inhalacja AMSA przynosi w leczeniu. Ocena stanu ucha środkowego pozwala określić skuteczność metody oraz ewentualną konieczność zastosowania leczenia chirurgicznego. Ta może się pojawić się w przypadku utrzymywania się zapalenia ucha środkowego czy wystąpienia u dziecka niedosłuchu.