Olejki eteryczne są znane i wykorzystywane od wieków. Korzystamy z nich nie tylko ze względu na pozytywne działanie, jakie mają dla naszego ciała, ale również korzystny wpływa na naszą psychikę. Aromaterapia, czyli terapia zapachem odgrywa ważną rolę zarówno w kosmetyce, jak i fizykoterapii. Sposobów, w jakich możemy wykorzystywać olejki, jest kilka, podobnie jak powodów, dla których warto to robić.

Działanie aromaterapii

Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii pozyskiwane są z roślin ich kwiatów, łodyg, liści, kory drzew, czy też korzeni lub nasion. W zależności od tego, z czego są wytwarzane, działanie będzie nieco inne, ale wszystkie mają właściwości antyseptyczne. Mogą pobudzać, poprawiać nastrój lub koncentrację, działać odprężająco i usypiająco, a nawet łagodzić bóle i dolegliwości. Ich dobroczynne działanie wykorzystywane było w czasach starożytnych, między innymi w Egipcie czy Macedonii. Dziś olejki eteryczne są chętnie wykorzystywane w kosmetyce, fizykoterapii oraz medycynie naturalnej. Wśród najpopularniejszych wymienić możemy olejek lawendowy, miętowy czy mandarynkowy.

Lawenda pomaga rozluźnić mięśnie, uspokoić się i złagodzić stres. Stosowana przy bólach głowy, stanach lękowych czy depresji. Sprawdza się również w przypadku problemów z zasypianiem. Zawarta w balsamach do ciała łagodzi stany zapalne skóry, trądzik oraz grzybicę. Mięta również łagodzi podrażnienia, a ponadto chłodzi i orzeźwia. Wzmacnia włosy i przeciwdziała chorobie lokomocyjnej, wykazuje też właściwości przeciwbólowe. Natomiast olejek mandarynkowy będzie korzystnie wpływał na nasz nastrój i motywację do działania. Jako składnik kosmetyków do twarzy rozjaśnia, normalizuje poziom sebum, a także lekko ściąga pory.

W domu i gabinecie masażu

Olejki eteryczne możemy wykorzystywać różnymi sposobami. Często są składnikiem kosmetyków naturalnych, gdzie ich działanie jest najtrwalsze. Ponadto mogą być używane w kąpieli lub przyjmowane w postaci inhalacji. Wykorzystywane są również podczas masażu. Gdy wdychamy olejek, jego cząsteczki trafiają do krwi przez śluzówkę nosa. Wcieranie powoduje przenikanie do głębiej położonych komórek, a stamtąd do krwiobiegu. Pamiętać należy przy tym, że olejki nie odkładają się w organizmie i działają tylko wtedy, gdy są stosowane.

Olejki eteryczne są łatwo dostępne na przykład w sklepie internetowym Stara Zielarnia. Zainteresowanie tymi produktami rośnie ze względu na ogromną od pewnego czasu popularność naturalnych metod w kosmetyce. Aromaterapia jest chętnie wykorzystywana między innymi ze względu na łatwość, z jaką może być włączona do naszej codziennej rutyny. Olejki eteryczne możemy stosować w zaciszu własnego domu podczas kąpieli. Nie rozpuszczają się one w wodzie, ale unoszą na jej powierzchni i osadzają się na skórze.