Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna zgłaszać się na USG ciąży. To bardzo ważne badanie wykonywane w gabinetach lekarskich. Przede wszystkim pozwala monitorować rozwój maluszka. Trzeba też dodać, że procedura jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna dla przyszłej mamy i jej dziecka. Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniu przeprowadzanym przez lek. med. Wojciecha Wiktorowicza?

Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia ciąży nie różni się od procedury stosowanej w diagnostyce różnych chorób. Korzysta z tej samej technologii i jest równie bezpieczna. Co trzeba o niej wiedzieć? Otóż USG używa ultradźwięków, które odbijają się od tkanek, wracają do aparatu i są przekształcane na obraz. W interesującym nas przypadku ukazują organy wewnętrzne płodu. Umożliwiają, zatem dokładne monitorowanie jego rozwoju. Zwykle aparat emitujący fale dźwiękowe przesuwa się po brzuchu kobiety. Czasem ginekolog Wojciech Wiktorowicz pierwsze USG przeprowadza przed 11 tygodniem ciąży. Nie jest obowiązkowe, zwykle pacjentka sama się na nie zgłasza chcąc potwierdzić, że spodziewa się dziecka. W tym badaniu sonda ultrasonografu jest wprowadzana przez pochwę.

Przynajmniej trzy badania ginekologiczne

Badania USG po potwierdzeniu ciąży są już obowiązkowe. Często dochodzi do nich nawet przy każdej wizycie kontrolnej. Dla lekarzy ginekologów absolutnym minimum jest przeprowadzenie ich trzy razy. Natomiast, jeśli chodzi o terminy USG to:

  • pierwsze pomiędzy 11 a 14 tygodniem,
  • drugie pomiędzy 18 a 23 tygodniem,
  • trzecie pomiędzy 28 a 32 tygodniem.

Jeśli do tego czasu nie doszło do porodu, po 40 tygodniu ciąży należy wykonać kolejne badanie. Można to zrobić we wspomnianej już poradni ginekologicznej zajmującej się między innymi prowadzeniem ciąży. USG po 11 tygodniu ma na celu ocenę wieku ciąży i budowy płodu. Sprawdzany jest też przepływ krwi w żyłach, budowa i lokalizacja serca, obecność przegrody nosowej oraz przezierność karkowa.

Wizyty u ginekologa są ważne i dla przyszłej matki i dla dziecka. Pozwalają szybko zareagować w przypadku komplikacji. Badania prowadzone pomiędzy 18 a 23 tygodniem w Prywatnym Gabinecie Lekarskim Wojciecha Wiktrowicza mają za zadanie:

  • sprawdzić rozwój płodu w stosunku do wieku,
  • ocenić budowę i rytm serca,
  • ocenić parametry karku dziecka,
  • ocenić budowę kości czaszki, układu nerwowego, kręgosłupa.
Ginekolog i położnik przyjmujący od 1994 roku wykonuje także USG pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. Te badania mają ostatecznie wykluczyć wszelkie wady rozwojowe i anatomiczne dziecka. Co niezwykle istotne, dzięki nim lekarz może precyzyjniej ustalić przewidywaną datę porodu. Daje to duży komfort psychiczny przyszłym rodzicom.