Zapalenie dziąseł to zawsze sygnał do niezwłocznego udania się do gabinetu stomatologicznego. Zaczerwienione i obrzęknięte dziąsła mogą być przyczyną nagromadzenia się kamienia nazębnego. Często samo wykonanie profesjonalnego skalingu nie jest wystarczające. Wtedy należy wykonać kiretaż. Czy jest skuteczny? Jak wygląda przebieg zabiegu oraz ile należy za niego zapłacić?

Kiretaż a scaling

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się w celu oczyszczenia uzębienia z zalegającego osadu. Powstaje na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej i zmineralizowania się płytki nazębnej, która przekształca się szybko w trudno usuwalny kamień. Skutkuje to krwawieniem dziąseł oraz obniżeniem i odsłonięciem szyjek zębowych, co prowadzi do ich nadmiernej wrażliwości. Szczególnie odczuwalne jest to podczas spożywania gorących lub zimnych potraw i napojów. W efekcie może dojść do zaniku kości i parodontozy. Zęby stają się rozchwiane, co skutkuje ich utratą.

Często obowiązkowym uzupełnieniem zabiegu jest kiretaż. Wchodzi w skład działu stomatologii zwanego periodontologią, która zajmuje się schorzeniami przyzębia. Podczas zabiegu lekarz stomatolog oczyszcza kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego. Technika dostosowana jest do ich głębokości. Wykonuje się go w celu kuracji zaawansowanych zmian w obrębie tkanek przyzębia, infekcjach dziąseł oraz jako część leczenia parodontycznego. 

Kiretaż zamknięty i otwarty 

Leczenie zębów u stomatologa w tym przypadku polega na eliminacji zmienionych przez zapalenie tkanek oraz zalegających w kieszonkach dziąsłowych bakterii. Kieszonka dziąsłowa to nieprawidłowość w formie rowka w dziąśle, umiejscowiona  w pobliżu szyjki zęba. Głębsza niż 3 mm nazywa się kieszonką przyzębną. Proces jej oczyszczania i leczenia wymaga zastosowania specjalnych urządzeń, jakimi są kirety (zwykłe lub ultradźwiękowe) o różnych końcówkach oraz pilniczki.  Całą procedurę zaczyna się od usunięcia z korzenia zęba płytki nazębnej i kamienia. W ten sposób zapobiega się ich dalszemu odkładaniu. Dzięki temu stan zapalny jest zatrzymany, a struktura ulega procesowi gojenia się. Wkrótce na oczyszczonym miejscu pojawia się nowy nabłonek.

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje zabiegu:

  1. Kiretaż zamknięty. Przeprowadza się go na kieszonkach nie większych niż 5 mm. W jego trakcie stosuje się miejscowe znieczulenie. Nie wymaga nacinania dziąsła oraz rozdzielenia tzw. płata śluzówkowego.

  2. Kiretaż otwarty. Wykonuje się go, gdy kieszonki są większe niż 5 mm. Dziąsło jest nacinane, a płat dziąsłowy jest tak opracowany, by powierzchnia korzenia i znajdujące się głęboko wewnątrz tkanki były widoczne. Miejsca zmienione chorobowo lekarze stomatolodzy dokładnie oczyszczają. Na koniec umiejscawia się nowy płat we właściwym położeniu i zaszywa wcześniej uszkodzoną część.

Czy kiretaż jest skuteczny?

Zabieg przeprowadzany przez specjalistę zapewnia zębom stabilność. Zatrzymany stan zapalny przywraca dziąsłom zdrowy wygląd, a wszelkie niedogodności związane z nieprawidłowym odczuwaniem smaku należą do przeszłości. Kamień nazębny i płytka zostają usunięte, a zęby znów wyglądają estetycznie. Jednak aby zapobiec ponownym zapaleniom i gromadzeniu się osadu, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pacjent, u którego przeprowadzono zabieg, powinien kontrolować stan dziąseł i odwiedzać regularnie dentystę. Czasem jednak właściwe szczotkowanie i stosowanie nitki nie przynosi rezultatów. Wówczas winne są uwarunkowania genetyczne i nadmierne gromadzenie się śliny. Dlatego też nie należy rezygnować z usług stomatologicznych.

Jaka jest cena kiretażu?

Profesjonalne wykonanie kiretażu to koszty wynoszące 50-1500 zł. Zamknięty kosztuje ok. 100-150zł, a otwarty 250. Na wysokość ceny wpływa stan uzębienia, ilość zębów do leczenia oraz cennik gabinetu stomatologicznego. Zabieg jest refundowany dla osób, które nie przekroczyły 18. roku życia oraz kobiet w ciąży.

Po przeprowadzonym zabiegu należy dostosować się do zaleceń lekarza. Gojenie się dziąseł i ustąpienie bólu przyspieszą przepisane antybiotyki i inne leki hamujące dolegliwości oraz okłady z lodu. Przez ok. 2 doby należy również unikać palenia papierosów i alkoholu oraz twardej żywności. Do mycia zębów najlepiej w tych dniach używać specjalnej szczoteczki o miękkim włosiu.