Większość badań diagnostycznych zleconych po konsultacji lekarskiej jest podstawowym narzędziem w rozpoznaniu wielu schorzeń i dolegliwości. Należą do nich tak zwane badania dopplerowskie, a właściwie USG Dopplera. Jego głównym zadaniem jest ocena stanu tętnic i żył, a przede wszystkim wykrywanie ich niedrożności spowodowane zmianami miażdżycowymi. Kiedy stosuje się to badanie? Jakie choroby pomaga zdiagnozować?

Specyfika badania

Człowiek jest jedynym producentem krwi i w żaden inny sposób nie da się jej wytworzyć. Ta niezwykle cenna i niezbędna substancja krąży po ciele człowieka dostarczając wszystkim komórkom życiodajny pokarm w postaci składników odżywczych oraz tlen. Zdarzają się jednak sytuacje, w których krew musi zmierzyć się z pewnymi barierami. Badanie dopplerowskie to bezinwazyjna i bezbolesna metoda pozwalająca na zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Dzięki temu otrzymujemy obraz ich przekroju oraz wydolności. Jak mówią specjaliści z przychodni Sto Plus i K, do wykonania tego ultrasonograficznego badania wykorzystuje się tak zwany efekt Dopplera. Głowica aparatu wysyła fale ultradźwiękową, która przenika ciało pacjenta. Odbija się od poruszającej krwi i wraca do głowicy dając obraz zmian częstotliwości fali. Zarejestrowany zostaje wolniejszy przepływ krwi, moment jej cofania się oraz miejsca, w których obieg jest zatrzymany. Podczas trwania badania lekarz słyszy szum, czyli dźwięk przepływu krwi. Zmiany jego intensywności informują o możliwości występowania niepokojących objawów. Pomaga to w zdiagnozowaniu wielu dolegliwości. Trzeba pamiętać, by na badanie USG Doppler przyjść na czczo.

Diagnozowanie i wskazania do wykonania badania

Badanie dopplerowskie pozwala na ocenę stanu żył i tętnic oraz określenie miejsc, w których występują niepokojące zmiany, świadczące o rozwoju poważnych chorób, czasami nawet zagrażających życiu. Bo tak trzeba nazwać powstające zatory żylne, tętniaki czy zwężenia żył i tętnic w postaci blaszki miażdżycowej, które w wielu przypadkach przyczyniają się do zawału serca, udaru mózgu czy zatorowości płucnej. Jak wynika z opinii specjalistów z przychodni Sto Plus i K, wykonanie badania za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego efekt Dopplera zleca się u osób, u których podejrzewa się zmiany miażdżycowe czy żylaki,  a także inne stany chorobowe związane z nieprawidłowym przepływem krwi. Może to być np. drętwienie, marznięcie kończyn, parestezje, a także obrzęki, ból czy zaburzenia czucia. Dopplerem bada się głównie tętnice szyjne, podobojczykowe, kończyny dolne czy narządy płciowe. W tym przypadku ujawnienie żylaków powrózka nasiennego może być przyczyną niepłodności.