Uzdrowiska nad morzem to idealny sposób na zdrowotny odpoczynek w otoczeniu natury i pięknych widoków. Przebywanie nad morzem wpływa pozytywnie na cały organizm dzięki oddziaływaniu m.in. jodu. Taki pobyt pozwala się zregenerować i wzmocnić odporność. Polecany jest dla osób cierpiących na osteoporozę czy schorzenia układu oddechowego i reumatycznego. W Polsce jest wiele sanatoriów nad morzem, które warto odwiedzić w celu kuracji. Poznaj nasze propozycje.

Uzdrowiska nad morzem - lista top 5 miejscowości

Sanatoria uzdrowiskowe nad morzem to najczęstszy kierunek, który wybierają kuracjusze. Z ich usług można skorzystać nieodpłatnie poprzez skierowanie lub odpłatnie. Jeśli zdecydujemy się na pobyt w sanatorium nad morzem bez skierowania, powinniśmy się zapoznać z najpopularniejszymi miejscowościami. Uzdrowiska nad morzem mieszczą się w:

  • Świnoujściu. Niewielki ośrodek umiejscowiony w nadmorskim kurorcie oferuje takie zabiegi, jak: galwanizacja, masaże (podwodne, wibracyjne, tradycyjne i wirowe górnych i dolnych kończyn), jonoforezę (leczenie przez pole elektryczne jonów), ultradźwięki, krioterapię, inhalacje oraz zabiegi laserowe, okłady borowiną i lecznicze kąpiele. Dodatkowe atrakcje związane z morskim klimatem, plażą oraz bliskością parku i promenady zachęcają do odpoczynku.

  • Łebie. W znanej nadmorskiej miejscowości znajdującej się między Morzem Bałtyckim a dwoma jeziorami mieści się rezerwat przyrody i narodowy park. W odległości 150 km od morskiej plaży zlokalizowany jest wypoczynkowo-rehabilitacyjny zespół otoczony leśnym terenem. Rehabilitacja lecznicza polega na stosowaniu: ultradźwięków, magnetoterapii, kinezyterapii (gimnastyki leczniczej), inhalacji, leczenia światłem, krioterapii, laseroterapii, elektroterapii i hydroterapii.

  • Sopocie. To nie tylko popularny ośrodek wypoczynkowy, ale też miejsce, gdzie znajduje się niejedno sanatorium nad morzem. Ze względu na bogactwo mineralnych wód (solanek) przyciąga wielu turystów, chcących poprawić zdrowie. Zabiegi lecznicze szczególnie polecane są osobom cierpiącym na: choroby układu oddechowego, krążenia, kręgosłupa i stawów, reumatyczne, problemy z nadwagą lub osteoporozą.

  • Kołobrzegu. W leżącym w województwie zachodniopomorskim mieście występuje wiele naturalnych surowców, takich jak wody lecznicze czy torf, jak również liczne źródła wody mineralnej, solanki i złoża borowiny. Jest ona szczególnie ważna w leczeniu problemów z nadciśnieniem czy chorób skóry, cukrzycy, otyłości oraz zaburzeń hormonalnych.

  • Ustce. W przyjmującym przez cały rok kuracjuszy uzdrowisku leczeniu poddają się osoby z chorobami układu nerwowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi czy dróg oddechowych. Stosuje się w tym celu masaże, akupunkturę, inhalacje, gimnastykę, światłolecznictwo, krioterapię, jak również lecznicze kąpiele.

    uzdrowiska nad Bałtykiem

    Jak załatwić sanatorium dla dzieci nad morzem?

    Do ośrodka uzdrowiskowego mogą wybrać się także dzieci. Skierowanie do sanatorium dla dzieci nad morzem otrzymuje się u lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, skierowanie zostaje przekazane do ZUS-u. Po otrzymaniu akceptacji (na 18 dni przed podjęciem leczenia), dziecko powyżej 3. roku życia można wysłać do sanatorium. 

    O miejscu przebiegania leczenia decydują medyczne wskazania. Należą do nich cukrzyca, astma, otyłość, choroby serca, reumatologiczne czy dróg oddechowych. Organizowany przez NFZ pobyt w sanatorium dla dzieci trwa ok. 27 dni. Jeśli odbywa się w czasie roku szkolnego, organizowane są zajęcia lekcyjne na miejscu. Jeśli jednak chcemy koniecznie wybrać miejsce kuracji w uzdrowisku nad morzem, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.