Kuchnia polska nieustannie fascynuje zarówno Polaków, jak i gości z zagranicy. Wśród wielu tradycyjnych potraw, które cieszą się niesłabnącą popularnością, na szczególną uwagę zasługują kluski, kopytka i uszka - dania, które od pokoleń goszczą na polskich stołach. Firma Alvit, specjalizująca się w dystrybucji wyrobów garmażeryjnych, postanowiła przywrócić dawne smaki tych wyjątkowych potraw i udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców.

Kluski - prostota i różnorodność smaków

Kluski to jedno z najbardziej uniwersalnych dań kuchni polskiej. Są proste w przygotowaniu, a jednocześnie można je serwować na wiele sposobów - jako dodatek do mięsa, ryb czy warzyw. W ofercie firmy Alvit znajdziemy klasykę w postaci klusek leniwych oraz klusek śląskich. Kluski leniwe charakteryzują się delikatnym smakiem twarogu i są doskonałe na słodko z owocami lub jako deser. Kluski śląskie natomiast, to propozycja dla miłośników bardziej sycących potraw. Są one przygotowywane z użyciem ziemniaków i mąki, dzięki czemu doskonale komponują się z mięsem i sosem. Większości kluski śląskie kojarzą się z kluskami "z dziurką". Dostępne są również kluski nadziewane mięsem lub pieczarkami. Kluski śląskie nadziewane mięsem to wyjątkowe danie, które łączy tradycyjne smaki kuchni śląskiej z kreatywnym podejściem do gotowania. Wyroby te stanowią doskonały pomysł na rodzinny obiad lub uroczyste spotkanie przy stole.

Kopytka - małe kawałki tradycji

Kopytka, zwane również "małymi pyzami", to kolejne danie, które od lat cieszy się dużym uznaniem wśród smakoszy polskiej kuchni. Są one przygotowywane z ziemniaków, mąki i jajek, a ich nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu przypominającego kopyta. Gotowe kopytka wystarczy jedynie ugotować i podać z ulubionym dodatkiem - mięsem, warzywami czy sosem. Dzięki temu możemy cieszyć się smakiem tradycyjnych kopytek bez konieczności spędzania długich godzin w kuchni.

Uszka - wigilijny przysmak z kapustą i grzybami

Uszka to tradycyjne polskie danie, które cieszy się dużą popularnością zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywane są z ciasta, które zawija się na kształt małych pierogów, a następnie gotuje. Warto dodać, że uszka mogą być również smażone lub pieczone, co nadaje im bardziej chrupiącej konsystencji.

W ofercie Alvit znajdziemy nie tylko uszka z tradycyjnym farszem z kapusty i grzybów, ale także te z samymi grzybami. Dzięki temu każdy może wybrać wariant najbardziej odpowiadający jego preferencjom smakowym. Gotowe uszka to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas na przygotowaniach wigilijnych potraw, a jednocześnie nie chcą rezygnować z domowego smaku i aromatu.