Chleb to rodzaj pożywienia, który znamy wszyscy. A czy wiesz jak wiele jest jego rodzajów? Wyrośnięty, wypieczony chleb, który znamy z naszej, polskiej tradycji, to tylko jedna z odmian, ale pierwsze chleby wcale nie były takie wyrośnięte. Najwcześniejsze rodzaje chleba stanowiły płaskie, okrągłe placki i w wielu częściach świata takie właśnie chleby je się do dzisiaj. Jednym z tych chlebów jest pita i to właśnie o chlebkach pita jest ten artykuł. Przeczytaj, a dowiesz się więcej!

Jak piecze się chlebek pita?

Chleb pita robiony jest z ciasta opartego na mieszance mąki pszennej z wodą i solą, czyli dokładnie takiej samej, jak większość chlebów, jakie znamy. Do tej mieszanki dodaje się drożdże i to właśnie sprawia, że chlebek wyrasta. Charakterystyczne dla produkcji chleba pita jest to, że piecze się go w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że zewnętrzna warstwa błyskawicznie się ścina, wiążąc w środku dwutlenek węgla. W ten sposób powstaje charakterystyczna kieszkonka. I to cały sekret!

Dzięki takiemu uformowaniu placka pita, może on być łatwo nadziewany różnego rodzaju sosami oraz potrawami warzywnymi, czy mięsnymi. Chleb ten jest ważnym elementem kuchni Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego, od Turcji, przez Grecję i Włochy, aż po państwa afrykańskie.

Z czym podawać chlebek pita?

Tradycyjnie chleb pita pełnił podwójną rolę – jedzenia i naczynia na potrawę. Kieszonkę można wypełnić pokrojonymi, usmażonymi warzywami i kawałkami mięsa, a następnie trzymając w dłoniach spożywać jako pełne danie. Wypiekane przez piekarnię Ekmek pity mają różne rozmiary, dlatego nadają się do przygotowania różnorodnych potraw.

Mniejsze placki można pokroić na trójkąty i wykorzystywać do nabierania dipów, sosów, czy hummusu. W pitę można zawinąć potrawę, albo włożyć ją do wnętrza kieszonki. Duży okrągły płaski placek może także służyć jako spód do pizzy. Pita daje niemal nieograniczone możliwości kulinarne, a przy tym jest smaczna i zdrowa. Polecamy chlebki pita!