Kebab - obecnie najpopularniejszy fast food oferowany na rynku. Budek z kebabami czy innymi fast foodami możemy znaleźć niemalże wszędzie. Są niezwykle popularne w przypadku turystów lub osób chcących zjeść smacznie w krótkim czasie. Jego popularyzacja przyczyniła się do powstania wielu odmian tego przysmaku. Skąd więc pochodzi i co kryje się pod jego nazwą? Te i inne pytania znajdziesz w tym artykule, do którego z chęcią zapraszamy.

Pochodzenie oraz znaczenie nazwy

Wiele informacji o historii kebaba kryje się w samej nazwie dania. Jej źródeł trzeba szukać w języku arabskim, a dalej – w aramejskim i akadyjskim. Co oznacza słowo kebab? Mówiąc najprościej, pieczenie lub smażenie. Tak określano również małe kawałki mięsa smażone na patykach albo szpikulcach nad ogniem lub rozżarzonymi węglami. Często także możemy spotkać się z pewnymi nieścisłościami dotyczącymi nazwy. Polakom bowiem kebab kojarzy się przede wszystkim z kuchnią turecką, ale tak naprawdę został on spopularyzowany wśród Turków przez Persów i perskie słowo kebab przeszło do tureckiego jako kebap. Dlatego jeśli wybierzemy się do tureckiej knajpy to zjemy kebap. Jeśli natomiast odwiedzimy lokal serwujący kebab to jest wielce prawdopodobne, że jest on prowadzony przez Arabów lub Ormian.

Skąd pochodzi kebab?

Wszystko zaczęło się w Imperium Osmańskim, gdzie jeszcze w XVIII wieku kebab był przyrządzany tylko i wyłącznie na rożnie poziomym. Wszystko zmieniło się w połowie XIX wieku, w centralnej Anatolii. To tutaj powstały pierwsze pionowe rożna, które zrewolucjonizowały sposób przyrządzania mięsa. To właśnie wtedy tradycyjne döner kebaby zaczęły zyskiwać na popularności. Pierwszy na świecie lokal serwujący tego typu danie został otwarty w 1945 roku w Istambule, gdzie ów kebab podawany był w bułce. Od razu stał się miejscowym hitem i przyciągał wielu klientów, w tym ówczesnych celebrytów i polityków. Do Europy dotarł on natomiast trochę później, to jest w roku 1971 oraz 1972, gdzie lokale z tak serwowanym daniem w Zachodnim Berlinie otworzyli Mehmet Aygün oraz Kadir Nurman. Są oni uznawani za ojców kebabowego street foodu w Europie. Nie to jest pewne, ale brytyjczycy podają, że to właśnie w Londynie w roku 1966 został rzekomo otwarty pierwszy bar z kebabem. W każdym razie obie strony wpłynęły znacząco na rozwój tego dania na całym kontynencie.

Przejeżdżając przez województwo wielkopolskie i znajdującą się tam miejscowość o nazwie Trzcianka, polecamy udać się do baru  Kebab u Sobola, gdzie znajdziemy szeroki wybór bardzo smacznych fastfoodów, a wśród nich duży wybór bardzo dobrych kebabów.