Zapewne nie raz zauważyłeś na opakowaniu mąki charakterystyczne oznaczenie, określające jej typ. Być może zdarzyło Ci się również upiec ciasto lub chleb według przepisu i wyjąć z pieca zakalec? To właśnie niewłaściwie dobrany typ mąki do rodzaju wypieku może być przyczyną! Co oznaczają poszczególne typy mąki pszennej  i do których wypieków się je wykorzystuje? Sprawdź, co oferuje Młyn Handlowo-Usługowy Rafałek!

Co oznacza typ mąki?

Typ mąki jest oznaczany wartością liczbową i wbrew powszechnej opinii, wcale nie oznacza stopnia jej zmielenia. Jest to ilość składników mineralnych, które zawiera dana mąka po zmieleniu. Jak można się domyślić, im niższa wartość typu, tym mniej składników mineralnych znajduje się w danej mące, co za tym idzie, jest bardziej miałka i delikatniejsza. I choć mąki o większej zawartości minerałów są uznawane za zdrowsze, chętniej korzystamy z mąki niższego typu, gdyż dzięki nim można uzyskać smaczniejsze wypieki – puszyste i delikatne w smaku. Oczywiście jest wielu miłośników mąk ciężkich i wypiekanych na nich naturalnych chlebów, lecz mimo wszystko, lekkie pszenne chlebki są o wiele częściej kupowane, szczególnie przez rodziców dzieci, które nie przepadają za chlebami razowymi.

Do czego je wykorzystać?

W przypadku mąki pszennej można wyróżnić jej następujące typy:

  • 400 i 450 – tzw. mąka tortowa do pieczenia ciast lekkich np. biszkoptów.

  • 500 – do ciast o zwartej strukturze, między innymi kruchych, parzonych, francuskich oraz pierogów.

  • 550 i 650 – doskonała do ciężkich ciast drożdżowych, pierników oraz bułek.

  • 750, 1400, 1850 – mąki do wypieku chleba.

  • 2000 oraz 3000 – najcięższe typy mąki, przeznaczone głównie do wypieku chlebów na naturalnym zakwasie.

Co wpływa na jakość mąki?

Trzeba pamiętać, że na jakość mąki wpływa nie tylko jakość ziarna oraz sposób jego zmielenia. Ogromne znaczenie ma przechowywanie mąki, która w niewłaściwych warunkach może bardzo szybko zmienić swoje właściwości – zwłaszcza zapach, barwę i smak. Ogromnym błędem jest przechowywanie mąki zbyt długo w nieodpowiednim miejscu, zwłaszcza wilgotnym. Niestety, bardzo często mąka zalega w sklepowych magazynach wiele tygodni, a nawet miesięcy i jak można się domyślić – pomieszczenia te nie zawsze są odpowiednio do tego przystosowane. Jeśli zależy Ci na kupieniu świeżej i smacznej mąki, warto skorzystać z oferty producenta np. Młyn Handlowo-Usługowy Rafałek. Nieprawidłowe przechowywanie mąki w sklepach bardzo często prowadzi do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów oraz pasożytów, dlatego zakup bezpośrednio u producenta to najlepsze rozwiązanie.

Młyn Handlowo-Usługowy Rafałek i jego oferta

Młyn Handlowo-Usługowy Rafałek z miejscowości Pułazie-Świerże to firma zajmująca się produkcją różnego rodzaju mąk i kasz. W ofercie młyna znajdziemy m.in. pszenną tortową typ 450, pszenną typu 500, a także pszenną krupczatkę oraz typ 750, który służy do wypieku chleba. Dla miłośników zdrowego odżywiania polecamy mąkę pszenną typu 1850, czyli graham, oraz kaszę mannę. Jeśli szukasz alternatywy dla pszennej mąki, warto zwrócić uwagę na mąkę żytnią. Młyn Rafałek oferuje trzy jej rodzaje: żytnią typu 720, typu 1400 oraz typu 2000.