Wędliny można przygotować na różne sposoby, jednak do najpopularniejszych i nadających najbardziej wyjątkowy smak i aromat, należy niewątpliwie wędzenie. To metoda wykorzystująca dym wędzarniczy, który jest efektem spalania wybranego opału. W przypadku wyrobów garmażeryjnych najlepiej sprawdzi się drewno – jakie dokładnie i czym jeszcze wyróżniają się wędzone wędliny?

Wędzenie, czyli przygotowanie wędliny w dymie

Dym wędzarniczy, w którym przez określony czas utrzymuje się uprzednio doprawione wyroby garmażeryjne, nadaje im specyficzny smak i aromat. Wędzenie można przeprowadzić na wiele sposobów – może być wykonane zarówno na zimno, jak i na ciepło czy nawet na gorąco. Określone temperatury oraz wilgotność nadają wędlinom również właściwego, pożądanego koloru. Ważne jest jednak, by do palenia zastosować odpowiedni materiał, którym bez wątpienia jest drewno.

Także i w tym wypadku konieczne jest przestrzeganie najważniejszych zasad, w tym m.in. opalania wyłącznie określonymi gatunkami drzew liściastych. Doskonale sprawdzą się przy wędzeniu olcha i buk – to właśnie takiego drewna używa Masarnia Staropolska Strzecha, która dla swoich klientów przygotowała niezwykle szeroką ofertę wyrobów garmażeryjnych. Wiele z nich poddawanych jest właśnie wędzeniu, co czyni je atrakcyjnymi pod względem smakowym, ale też wizualnym. Jakie dokładnie wędliny najczęściej wędzi się przed podaniem?

Wędzone kiełbasy, szynki i wiele innych

Jedną z najpopularniejszych wędlin wędzonych jest niewątpliwie szynka. Można ją dodatkowo poddać także innym typom obróbki termicznej, w tym chociażby parzeniu w wodzie. W ofercie sprawdzonych masarni znajdziemy też wędzone kiełbasy. Takie wyroby garmażeryjne wyróżniają się przede wszystkim swoim charakterystyczną, ciemniejszą barwą, ale także kruchością i świetnym aromatem, który dodatkowo wzbogacany jest ziołami i przyprawami.

Wędzić można również schab wieprzowy, uzyskując tym samym wędlinę delikatną i świetnie nadającą się np. jako składnik kanapek. Z takiego mięsa można również przygotować polędwicę, w tym chociażby surowe wędzonki o wyjątkowym wyglądzie i smaku. Wędzone wędliny charakteryzują się zatem nietuzinkową barwą uzyskiwaną poprzez ich przygotowywanie w dymie wędzarniczym, ale przede wszystkim smakoszy zachwyca ich aromat. Najlepszy uzyskuje się poprzez zastosowanie wspomnianych gatunków drewna: olchy i buku. To właśnie tak zrealizowany proces wędzenia, połączony dodatkowo z ręcznym formowaniem wyrobów i ich odpowiednim doprawieniem sprawia, że są one cenione wśród miłośników wędlin i nie tylko.