Piwo nie jest niestety produkowane z chmielu, jak się przyjęło mówić. Głównym składnikiem tego alkoholowego napoju jest słód. Słód to ziarno zbóż, które jest poddane procesowi słodowania w słodowni. Przeważnie używa się do produkcji jęczmienia, ale też mamy słody żytnie i pszeniczne. Produkcją słodu zajmują się firmy jak Soufflet Polska Sp. z o. o, które dostarczają gotowego surowca do browaru. Zewnętrzne słodownie specjalizują się w wytwarzaniu słodu, co jest idealnym rozwiązaniem dla producentów piwa, bo kupują już gotowy surowiec.

Produkcja słodu

Słodowanie zaczyna się od namoczenia oczyszczonego ziarna i przez określony czas utrzymywania jego wilgotności. Ziarno musi przejść proces kiełkowania, a następnie suszenia. W zależności od czasu suszenia, temperatury i wilgotności, otrzymujemy słody o różnym aromacie i kolorze. Chodzi o to, żeby wytworzyć w ziarnie taką ilość enzymów, aby były zdolne zamienić skrobię w fermentowalne cukry. Pokruszony i rozdrobniony słód można kupić w sklepie piwowarskim i na własny użytek spróbować wyprodukować napój bezalkoholowy.

Rodzaje słodów

Mamy słody podstawowe i specjalne. Między mini jest duża różnica.

Słody podstawowe-podstawą zasypu piwa jest jeden lub kilka słodów podstawowych: słód jęczmienny, pszeniczny, owsiany i żytni. Słody jęczmienne stanowią niekiedy 100% zasypu. Najpopularniejsze słody podstawowe jęczmienne to: słód pale i słód pilzneński. Jeśli chodzi o ciemne piwo używany, jest słód wiedeński i monachijski. Występuje jeszcze słód mild. Innym podstawowym słodem jest słód żytni i słód pszeniczny. W zasypie piwa stosuje się ich mniej niż jęczmiennego. Słód pszeniczny właściwie jest dodatkiem do piwa, poprawia pienistość produktu. Żytni słód używany jest do warzenia piwa żytniego. Piwo z dodatkiem słodu żytniego ma konsystencję oleistą.

Słody specjalne-słody czekoladowe, palone, karmelowe, barwiące, wędzone, dymione i czekoladowe. Używa się ich zazwyczaj do 20% zasypu, gdyż mocno zmieniają aromat i smak piwa. Słód karmelowy nadaje smaku i zapachu karmelu, tostów, świeżego chleba, ciastek oraz herbatników. Barwa zależy od odmiany słodu, przeważnie spotykamy ciemny kolor piwa. Jeśli natomiast chodzi o słód palony, to zmienia kolor piwa na bardzo ciemny i dodaje zapachu orzechowego, kawowego i palonego. Słód palony jest dodawany w znikomych ilościach i to dopiero pod koniec zacierania. Chodzi o uniknięcie w napoju zapachu spalenizny.