Czystek stał się bardzo popularnym gatunkiem ziół w obecnych czasach. Niegdyś nie zdawano sobie sprawy z jego właściwości. Wiele osób nawet nie słyszało o nim. Zielarze przekonują jednak, że czystek jest jednym z najstarszych ziół. Pochodzi z południa Europy i dziko rośnie w postaci niewielkiego krzewu. Często uprawia się go również jako roślinę ozdobną w ogrodach. W ziołolecznictwie czystek uchodzi za prozdrowotne zioła. Jaki są jego właściwości i jak wpływają na nasze zdrowie?

Właściwości czystka

Liście czystka wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Liście zawierają dużo przeciwutleniaczy (polifenoli). Jest ich tam więcej niż czerwonym winie. Właściwości czystka mają bardzo duży wpływ na zdrowie.

Rodniki powodują wiele chorób, w tym nowotwory. Czystek neutralizuje wolne rodniki i wzmacnia organizm, tym samym poprawiając działanie układu odpornościowego. Sprzyjająco działa również na stany zapalne i hamuje ich rozwój. Ponadto czystek działa antyalergicznie, zwalcza drobnoustroje i grzyby.

Zastosowanie czystka

Lecznicze właściwości czystka pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Zaleca się zatem picie wywaru i herbatki z tego zioła.

Czystek pomaga przy następujących dolegliwościach i chorobach:

  • Przeziębienie i grypa - czystek bardzo dobrze radzi sobie z górnymi drogami oddechowymi. Doskonale sprawdza się w walce z drobnoustrojami, pomaga przy zwalczaniu wirusów i bakterii.
  • Wspomaga odchudzanie - zioła czystka skutecznie obniżają cholesterol i oczyszczają organizm. Regularne picie czystka reguluje metabolizm.
  • Choroby skóry i trądzik - czystek ma działanie antybakteryjnie, dlatego stosowany wewnętrznie czystek idealnie sprawdza się w walce z trądzikiem.

Po czystek sięgają również osoby, które palą papierosy. Udowodniono, że czystek usuwa z organizmu szkodliwe toksyny. Zielarze polecają go palaczom, ze względu na to, że usuwa ciężkie metale, dostarczane przez dym papierosowy i zanieczyszczenie środowiska.

Jak parzyć czystek?

Czystek można znaleźć w aptekach i renomowanych sklepach zielarskich, takich jak EkoHerba. Występuje w formie gałązek i suszonych liści. Zaparzanie czystka odbywa się podobnie, jak w przypadku innych ziół. Jeśli chcesz uzyskać jedną szklankę naparu – zalej gorącą wodą jedną łyżeczkę ziół. Czas zaparzenia wywaru to 10 minut.

Pamiętaj o regularności. Codzienne picie czystka przyniesie rezultaty i w postaci czystej skóry czy poprawy stanu włosów.