Ryby przynoszą wiele korzyści dla zdrowia człowieka. Mają bardzo dużo białka, kwasów omega-3, a więc wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co więcej, zawierają także fosfor, jod, fluor, a także witaminy z grup B, D, E oraz A. Badania potwierdzają, że spożywanie ryb przez ciężarne kobiety znacznie poprawia rozwój intelektualny dzieci. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto włączyć ryby do swojego codziennego menu.

Spożywanie ryb poprawia pracę mózgu

Bardzo korzystne składniki znajdujące się w rybach to nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomagają one rozwój, a także odnowę komórek mózgowych – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Certa Trzebież Sp. z o. o., która dostarcza klientom świeże ryby z połowów własnych na Zalewie Szczecińskim. Nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne, jeśli chodzi o funkcjonowanie układu nerwowego i jego elementów, takich jak oczy, czy mózg. Kwasy omega-3 bardzo dobrze działają na dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia zachowania, na przykład z zespół nadpobudliwości ruchowej, czyli ADHD.

Ryby ograniczają niebezpieczeństwo choroby niedokrwiennej serca i zawału

Warto podkreślić, że nienasycone kwasy tłuszczowe mają też inną ważną zaletę. Mają one zdolność ograniczania agregacji płytek krwi. W związku z tym zabezpieczają przed powstawaniem groźnych zakrzepów, które są główną przyczyną zawałów serca. Wyniki badań wskazują, że spożywanie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Opóźniają procesy starzenia się skóry

Kwasy omega-3, które znajdują się w rybach, mają bardzo dużo witaminy E, a także A. Składniki te to bardzo silne antyoksydanty, które podejmują skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. W rezultacie skóra dłużej zachowuje młodość i witalność.

Ryby mają dobry wpływ na wzrok

Ryby w diecie zapobiegają również chorobom oczu. Jest to także zasługa nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one bardzo duże znaczenie w procesie budowy błon komórkowych w układzie nerwowym oka.

Uzupełniają niedobór wapnia i białka

Białko, które znajduje się w rybach ma bardzo dużo potrzebnych aminokwasów egzogennych. Ponadto, niewielka ilość tkanki łącznej poprawia przyswajalność, a także pozytywnie wpływa na trawienie. Dodatkową zaletą jest też duża zawartość wapnia. Ryby mogą stanowić uzupełnienie tego pierwiastka w przypadku osób, które są uczulone na laktozę zawartą w mleku i jego przetworach.