Słodkie galaretki są uwielbiane nie tylko przez dzieci. Przez lata głównym składnikiem używanym do ich produkcji była żelatyna – składnik pochodzenia zwierzęcego. Obecnie coraz częściej stosuje się roślinne alternatywy, takie jak agar-agar. Ten naturalny składnik wpisuje się w filozofię slow-food, czyli świadomego odżywiania. Agar-agar stanowi doskonałą opcję nie tylko dla wegan i wegetarian.

Niechlubna historia żelatyny

Pod koniec lat 90. XX w. popyt na żelatynę wołową znacznie spadł za sprawą epidemii choroby wściekłych krów. Pojawiły się pogłoski, że spożywanie produktów na bazie tego zagęstnika niesie ryzyko zakażenia groźną chorobą odzwierzęcą. Podejrzenia o przenoszenie szkodliwych drobnoustrojów padły także na żelatynę wieprzową. Od tamtego czasu wzrasta popularność zdrowszych, roślinnych zagęstników, takich jak agar-agar.

Agar-agar w produkcji słodyczy

Agar-agar to substancja wytwarzana z krasnorostów – rodzaju morskich glonów. Pozyskanie zagęstnika nie jest łatwe i wymaga przeprowadzenia dokładnej, wieloetapowej obróbki. Gotowy składnik jest chętnie używany przez cukierników. Szczególnie upodobały go sobie małe manufaktury, takie jak Plumeria z Sulejówka. Agar-agar używamy do produkcji naszych flagowych wyrobów, czyli słodkich galaretek i pianek. Zachowuje doskonałe właściwości żelujące, a dzięki roślinnemu pochodzeniu jest znacznie zdrowszy niż żelatyna. Dodatkowo może być spożywany przez wegan i wegetarian – mówi mistrz cukiernictwa z firmy Plumeria. Trudno się z tym nie zgodzić – badania wykazują także, że agar-agar jest znacznie mniej kaloryczny od zagęstników zwierzęcych. Słodycze wytwarzane na jego bazie stanowią doskonałą alternatywę dla opartych na żelatynie galaretek. Substancja pozyskiwana z krasnorostów świetnie nadaje się do zagęszczania nie tylko słodyczy, ale także słonych dań.

Galaretki z agar-agar nie tylko dla wegan i wegetarian

Z używaniem agar-agar jako zagęstnika nie wiążą się żadne wyrzeczenia, które często są używane jako argument przeciwników diety roślinnej. Słodycze wyrabiane przy jego użyciu nie różnią się znacząco smakiem czy konsystencją od tych opartych o żelatynę zwierzęcą. Ponadto jest mniej tuczący niż substancje pozyskiwane z białka zwierzęcego. Delikatne różnice występują w sposobie stosowania agar-agar w produkcji galaretek, jednak nie ma to żadnego znaczenia dla konsumenta. Oferta firm używających roślinnej alternatywy dla żelatyny skierowana jest do wszystkich, a w szczególności do osób zwracających uwagę na jakość kupowanej żywności.