Ostatnimi czasy ogromną popularność zyskał przedrostek „eko”. Spotykamy się z nim na każdym krokiem, a szczególnie często w sferze żywności. Świadomie kupujemy jedzenie i wybieramy zdrowe produkty – dostrzegają to również producenci, którzy coraz częściej decydują się na wybór ekologicznych metod. Wśród ich są hodowcy drobiu, którzy oferują jaja z chowu ekologicznego.

Cztery sposoby chowu drobiu

Jaja kurze dostępne w sklepach zawsze mają przypisaną kategorię oznaczoną cyframi od zera do trójki. Liczby te odpowiadają temu, w jakich warunkach trzymane są kury przez producenta. Trójką oznaczone są jaja pochodzące z chowu klatkowego. Nioski zamykane są w nim w klatkach, bez możliwości poruszania się, a ich dzioby oraz pazury przycina się dla bezpieczeństwa ptaków. Warunki chowu klatkowego poprawiły się po zmianach wprowadzonych przez Komisję Europejską w 2012 roku, jednak trudno uznać je za dobre dla zwierząt. To najtańsze i najbardziej dostępne jaja na polskim rynku, pozbawione jednak wysokiej wartości odżywczej – kury karmione są paszami z dodatkiem różnego rodzaju syntetycznych stymulatorów.

Dwójki to jaja z wybiegu ściółkowego. Nioski chowane w ten sposób nadal pozostają w zamkniętym pomieszczeniu, mają jednak możliwość ruchu na niewielkiej przestrzeni. Rośnie natomiast popularność jedynek, czyli jaj z wolnego wybiegu, gdzie nioski mają dostęp do świeżego powietrza.

Najlepszym dla naszego zdrowia wyborem są jajka z chowu ekologicznego. W tym przypadku produkcja jaj następuje w sposób naturalny. Oznacza to, że nioski mają zapewnione: wybieg na świeżym powietrzu oraz pożywienie naturalnego pochodzenia. Kura zaczyna znosić jajka w wieku pół roku – zgodnie z biologicznymi predyspozycjami i tak samo jest w hodowli ekologicznej.

Na czym polega chów ekologiczny

Panująca moda na zdrową żywność sprawia, że wszystko jest teraz „eko” niezależnie od tego, czy rzeczywiście zachowuje związane z tym standardy. Jajka ekologiczne muszą pochodzić od producenta, którego praktyki produkcyjne potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Na to właśnie należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Jaja ekologiczne będą na opakowaniu oznaczone odpowiednimi symbolami potwierdzającymi zgodność z europejskimi normami. Tego rodzaju jajka możemy znaleźć w hurtowni jajek, takiej jak Eco-Ovi.

Na chów ekologiczny składają się między innymi jakość ściółki, dopasowane karmidła i poidła, temperatura oraz wilgotność powietrza, dostęp do wolnego wybiegu, obecność zieleni, a ponadto ograniczenie stresu i dobre traktowanie niosek.

Równie ważna jest obsada, czyli to, jak wiele kur znajduje się na określonej przestrzeni. W hodowli ekologicznej na jednym metrze kwadratowym może to być maksymalnie sześć niosek. Same zwierzęta powinny pochodzić z gospodarstw ekologicznych.

Podstawą żywienia w fermach ekologicznych jest wykorzystanie płodów rolnych własnej produkcji – pasze zakupione mogą stanowić jedynie 20%. Kura powinna też sama zdobywać większość pożywienia w wyznaczonych do tego miejscach wybiegu. Leczenie zwierząt przebiega natomiast przy użyciu ziół oraz leków homeopatycznych. Wszystkie te zabiegi mają na celu zbliżenie warunków chowu do warunków naturalnych w jak największym stopniu.