Alkohole dzielimy ze względu na ich zawarty procent alkoholu w nich samych od wysoko procentowych whisky, wódka, sake po nisko procentowe piwo szampan wino. Między jednymi a drugimi różnice są znaczące a wręcz kolosalne. Niektóre uznane za grubiańskie i barbarzyńskie a inne romantyczne kojarzone z miłościa a także z dostojnym bankietem przyjęciem czy etosem gentlemana.

Whisky - co nadaje jej nutę szarmanckości, męskości, charyzmy?

Aby zrozumieć fenomen tego napoju wyskokowego, trzeba by poznać samą historię tego ekstraktu gentlemana z czasów siedemnastowiecznej Irlandii.

Whisky to napój alkoholowy który powstaje podczas procesu destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w beczkach z wiekowego dębu lub innego drzewa. Jest kojarzony najczęściej z krajami anglosaskimi, produkowany między innymi w Irlandii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dziś w ten wyjątkowej klasy trunek możemy zaopatrzyć się w Sopot Beverages oferująca specyfiki najwyższej jakości.

Whisky jako swój dom uznaje najprawdopodobniej Irlandię. Iryjscy duchowni pędzili napój znany jako aqua vitae inaczej woda dająca życie lub żywa woda czy też woda życia już w siódmym wieku. Była to mieszanina alkoholowa uzyskiwana przez destylację produktów fermentacji owoców i używana głównie w celach leczniczych jako środek wydłużający żywot ówczesnych Irlandczyków, łagodził także niektóre dolegliwości na przykład kolkę oraz leczył przewlekłe choroby w tym siejącą spustoszenie ospę czy paraliż. Według ówczesnych podań whisky mogła zostać wynaleziona przez św. Patryka który to też został jej świętym patronem. Od osiemnastego wieku zaczęto używać skróconej nazwy wiskie, od około roku 1715 zaś nazwa ta przybrała postać whisky.

Rodzaje whisky

Whisky w dzisiejszych czasach produkowana jest w wielu regionach świata w zależności od tego z jakiego regionu dana whisky pochodzi dobrana jest też inna metoda wytwarzania a także inne wymagania co do jakości trunku

Irlandzka whiskey – kraj pochodzenia to oczywiście Irlandia a dla wytrawnych koneserów zaskoczenia nie będzie stanowił fakt ze produkowana jest wyłącznie z jęczmienia i jego słodu, dojrzewać będzie przez okres nie krótszy niż 3 lata. Irlandzkie whisky podlega aż trzykrotnej destylacji w przeciwieństwie do whisky, które pochodzi ze Szkocji.

Amerykańska whiskey – może zostać stworzona tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych,  produkuje się ją nie tylko z pszenicy i jęczmiennego słodu w jej produkcji swój udział znajdują równie kukurydza a także żyto, dojrzewa tylko w świeżych, beczkach wykonanych z dębu przez okres nie krótszy niż dwa lata.

Japońska whisky – Jest to odmiana whisky która światło dzienne ujrzała dość późno bo dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku w kraju kwitnącej wiśni. Whisky japońska bardzo rzetelnie kopiuje wzorce zaczerpnięte z whisky szkockiej. Na rynku najbardziej zaznaczyły się dwie marki z tego kraju Nikka i Yamazaki.

Szkocka whisky – To klasyka gatunku wszystkich whisky produkowana tylko w Szkocji i jedynie ze słodu jęczmiennego lub zmieszanych z whisky z innych zbóż, dojrzewają w dębowych beczkach z dębu nie krócej niż przez trzy lata.