Do najchętniej wybieranych przez Polaków przekąsek i dodatków mięsnych do rozmaitych dań należą niewątpliwie wędliny. Występują one w różnych formach, jednak wyróżniać je powinna przede wszystkim naturalna metoda produkcji. Kluczowy jest skład produktów tego typu – wyroby wysokiej jakości nie zawierają bowiem sztucznych polepszaczy smaku i podobnych substancji. Co jeszcze je wyróżnia?

Mięso od sprawdzonego dostawcy

Trudno wyobrazić sobie wędliny przygotowane bez mięsa. To właśnie ono jest głównym ich składnikiem, nadając im konkretny smak, aromat i wygląd. Z tego względu musi pochodzić od sprawdzonego hodowcy. Taką zasadą kieruje się firma Andrób, która stawia na drób i wieprzowinę pochodzące z niewielkich, naturalnych hodowli. Zastosowanie takiego mięsa do produkcji wędlin nie tylko sprawia, że są one zdrowsze, ale przede wszystkim nadaje im pełnego smaku oraz niesamowitego aromatu.

Mięso w przypadku naturalnych wędlin jest hodowane w sposób odpowiedni, co oznacza harmonijny, spokojny rozwój zwierząt przeznaczonych na ubój. Nie są one karmione z wykorzystaniem antybiotyków czy specjalistycznych stymulatorów wzrostu. Zastosowanie takiego mięsa do produkcji wędlin sprawia, że są one wyrobami naturalnymi i zdrowymi dla spożywających je ludzi. Nie tylko jakość mięsa jest w tym wypadku istotna. Co jeszcze ważne jest przy przygotowywaniu naturalnych wędlin?

Tradycyjne receptury i brak sztucznych dodatków

Mięso hodowane w naturalnych warunkach to zatem fundament wysokiej jakości wędlin. W dalszym etapie ich produkcji nie powinno się również dodawać do składu wszelkich sztucznych substancji. Są one często wykorzystywane w branży spożywczej i mają na celu polepszenie smaku oraz aromatu. Ich spożywanie może być jednak niebezpieczne dla zdrowia człowieka, dlatego dobrze jest unikać wysokoprzetworzonych produktów z tego typu ulepszaczami w składzie.

Naturalne wędliny przygotowuje się według tradycyjnych receptur. Oznacza to ich np. wędzenie czy parzenie w sposób gwarantujący wyjątkowy ich smak i aromat. W małych zakładach mięsnych produkujących wędliny w sposób naturalny nie wykorzystuje się nowoczesnych maszyn wpływających jednocześnie negatywnie na smak wyrobów. Te powstają w wyniku działania urządzeń nieprzemysłowych, np. tradycyjnej wędzarni. Choć produkcja takich wędlin naturalnych trwa dłużej, to jednak ma to odzwierciedlenie w ich smaku. Właśnie z tego powodu cieszą się one ogromnym zainteresowaniem wśród smakoszy szynek, kiełbas i innych wyrobów wykonywanych tradycyjnymi metodami.