Sztuka wypieku tortów weselnych ewoluowała przez lata. Obecnie zachwycają one zarówno kształtem, zdobieniami, jak i smakiem. Przed przyszłą parą młodą stoi nie lada wyzwanie, by wybrać taki, który zadowoli gości i podbije ich kubki smakowe. Jakie rodzaje tortów weselnych są najbardziej popularne? Jak złożyć zamówienie u cukiernika, by każda z zaproszonych na ślub osób mogła spróbować tego króla wśród weselnych  słodkości? O tym jest ten poradnik!

Najpopularniejsze rodzaje tortów weselnych

Tort weselny już dawno przestał przypominać biszkopt przekładany masą maślaną, zdobiony wielokolorowym kremem. Najnowsze trendy wyrażają pełnię możliwości cukiernika. Same natomiast torty przypominają dzieła sztuki. Na jaki się zdecydować? Przyszła para młoda może wybrać m.in.:

  • klasyczny biały tort (w stylu angielskim),
  • tort zdobiony kwiatami naturalnymi,
  • naked-cake (niepokryte masą na zewnętrznej stronie biszkoptów),
  • tort z motywami regionalnymi lub zdobiony złotem,
  • cupcakes (zamiast jednego tortu wykonuje się babeczki).

Każdy z nich może mieć przy tym jeden poziom lub kilka pięter. Te wielopoziomowe są jednak droższe, ponieważ wymagają większych nakładów pracy i umiejętności.

Dowolny może być też ich smak. W tej kwestii nie warto jednak eksperymentować. Niewłaściwy wybór może sprawić, że gościom wypiek nie będzie smakował.

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na klasyczne rozwiązanie, czyli masę śmietanową z sezonowymi owocami takimi jak: truskawki, maliny, brzoskwinie, porzeczki, owoce leśne. Jeśli jednak ślub organizowany jest zimą, wówczas bardziej odpowiednie będą masy śmietanowo-waniliowe, czekoladowe, orzechowe.

Trafionym wyborem (bez względu na porę roku) jest tort szwarcwaldzki. To czekoladowy biszkopt przekładany bitą śmietaną z wiśniami. Słowem – klasyka.

Nie należy również zapominać o zwieńczeniu szczytu wypieku topperem. Jest to zdobienie, które wbija się w sam środek biszkoptu na ostatnim piętrze tortu. W przypadku wypieku weselnego zwykle ma on postać grafiki w kształcie serca czy gołębi lub inicjałów odnoszących się do pierwszych liter imion świeżo upieczonych małżonków.

Wielkość tortu weselnego a liczba gości

Wybór rodzaju tortu i jego smaku to jednak nie wszystko. Niezwykle istotne jest, by zamówić wypiek odpowiedniej wielkości, aby każdy gość miał możliwość skosztować tego króla weselnych słodkości.

Obliczenie odpowiedniej ilości kawałków toru, uwzględniając przy tym dokładki stanowi nie lada wyzwanie. Wiele nowożeńców ma z tym duży problem. Cukiernicy wyręczają ich z tego przykrego obowiązku i sami stosują uniwersalny przelicznik: 100 g tortu na 1 gościa – wyjaśnia pracownik Ciastkarnii Luna z Poznania.

Ta proporcja uwzględnia wszystkich biesiadników, bez względu na to, czy gustują w słodkich wypiekach, czy nie. Dzięki temu para młoda nie musi się obawiać, że ktokolwiek zainteresowany kolejną porcją biszkoptu z kremem nie będzie miał możliwości nałożenia jej na talerz.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku dużych wesel nie każdy tort uda się wykonać wedle pierwotnego zamysłu. Jeśli na ślub zostanie zaproszonych 100 osób, biszkopt z masą będzie miał wagę 10 kg. Wykonanie go w stylu angielskim groziłoby zgnieceniem dolnego poziomu przez wyższe piętra. Warto więc skonsultować z cukiernikiem czy dla przewidzianej liczby gości możliwe jest wykonanie wybranego wcześniej rodzaju tortu.