Prowadzenie sklepu spożywczego to ogromna odpowiedzialność, gdyż trzeba zapewnić swoim klientom zawsze świeże produkty. Zamawiając owoce i warzywa, ważne jest również ich pochodzenie, a także smak oraz wygląd. Jakie owoce i warzywa zamawiać do swojego sklepu? Gdzie znaleźć zaufanego dystrybutora? Pamiętaj, aby swoich klientów stawiać na pierwszym miejscu i oferuj im to, co najlepsze!

Stawiaj na zdrowe – wybieraj sezonowe!

W dzisiejszych czasach można kupić rozmaite warzywa i owoce z najdalszych zakątków świata. Niestety, zwykle są one zrywane zbyt wcześnie, aby bez problemu przetrwały długie podróże na statku. Ma to negatywny wpływ na ich smak i aromat, gdyż dojrzewają na pokładzie. Co więcej, wiele warzyw i owoców sprowadzanych z daleka jest faszerowane różnego rodzaju chemią, która ma zapobiegać przedwczesnemu psuciu się żywności. Jeśli zależy Ci na smacznych i zdrowych produktach – inwestuj w warzywa i owoce, na które aktualnie jest sezon.

Przykładowe sezonowe warzywa i owoce:

  • Wiosna – sałata, szczypiorek i młoda cebula, botwinka, groszek, rabarbar, czereśnie.
  • Lato – truskawki, maliny, borówki, pomidory, ogórki, cukinia, brzoskwinia, jeżyny, agrest, arbuzy, porzeczki, wiśnie, kalarepa.
  • Jesień – jabłka, gruszki, dynie, żurawina, aronia, jarmuż, kapusta, śliwki.
  • Zima – zima to pora roku niezbyt sprzyjająca sprzedaży owoców i warzyw. Jest jednak wiele gatunków, które bez problemu przetrwają wiele miesięcy np. warzywa korzeniowe (m.in. marchew, pietruszka, seler), ziemniaki oraz jabłka.

Gdzie kupować?

Nie tylko gatunki warzyw i owoców mają znaczenie, ale przede wszystkim ich pochodzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie stałej współpracy z dobrym dostawcą np. firmą Vega Fresh, której siedziba znajduje się w centralnej Polsce. Jeśli poszukujesz dystrybutora warzyw i owoców, najpierw zakup niewielką ilość na próbę. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy klienci będą zadowoleni z zakupu i domówić większą ilość.

Jak przechowywać?

Właściwe przechowywanie warzyw i owoców ma ogromne znaczenie, gdyż w nieodpowiednich warunkach mogą zacząć psuć się już po kilku dniach. Co więcej, ich skórka szybko zacznie się marszczyć i tracić jędrność. Nawet jeśli warzywa i owoce same w sobie będą zdatne do spożycia, klienci niechętnie kupują takie, które wyglądają nieestetycznie. Temperatura i wilgotność składowania zależy od gatunku. W większości przypadków wilgotność powinna wynosić około 80-90%, a temperatura nie więcej niż 4 stopnie Celsjusza. Jeśli planujesz rzadsze dostawy do warzyw i owoców do swojego sklepu, konieczne może okazać się zainwestowanie w chłodnię.