Zanim mięso trafi na stół w postaci gotowego dania, musi przejść długą drogę. Sklepy odbierają towar mięsny bezpośrednio od ubojni. Wcześniej jednak bydło, owce czy kozy są ubijane i przygotowywane do sprzedaży na rynek spożywczy. Do ubojni zwierzęta trafiają od stałych lub współpracujących w krótkim terminie dostawców bydła. Jakie formalności muszą wypełnić rolnicy, aby zwierzę mogło być legalnie kupione przez ubojnie?

Jakie są obowiązki posiadacza i hodowcy bydła mięsnego?

Rolnicy, którzy na co dzień zajmują się hodowlą bydła, muszą spełnić kilka formalności oraz udokumentować obecność zwierząt w swoim gospodarstwie. Obowiązujące zalecenia są wydawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa. Urząd ten opracował System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, na podstawie którego należy realizować poszczególne działania związane z chowem bydła.

Każdy podmiot mający w posiadaniu zwierzęta, które służą mu do chowu mięsnego, lub mlecznego czy na wełnę, jest zobowiązany do uzyskania na początku swojej działalności numeru producenta, który można otrzymać, zgłaszając się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozpoczynając działalność rolną o opisywanym charakterze, należy zarejestrować siedzibę stada. Ta rejestracja powinna odbyć się najpóźniej w dniu wprowadzenia pierwszego zwierzęcia do siedziby określonej w dokumentach.

Rolnik posiadający zwierzynę powinien przez cały etap manipulacji bydłem pilnować, aby każda ze sztuk bydła posiadała właściwe jej oznaczenia. Dokumentacji powinny podlegać także wszystkie zdarzenia związane z obrotem bydłem, to znaczy:

  • rejestracja - urodzenie, przewóz z państw poza granicami UE, czy kupno z państw UE;
  • przemieszczenie zwierzęcia – obrót kupna i sprzedaży, wywóz lub sprzedaż do innych państw UE;
  • padnięcie czy też zabicie zwierzęcia;
  • ubój;

Każda siedziba stada powinna mieć odrębną księgę rejestracji, w której wyróżnia się posiadane gatunki zwierząt. Jeśli rolnik ma stado owiec, kóz lub świń, powinien raz na rok dokonać spisu stanu stada

Posiadacz stada jest zobowiązany do składania wniosków o przydzielenie puli numerów kolczyków – oznaczeń przyczepianych do ucha zwierzęcia. Wiąże się to także ze składaniem wniosku o duplikaty kolczyków oraz prośbę o wydanie duplikatów paszportów bydła.         

Procedury przy współpracy z ubojnią    

Jedną z rzeźni z ponad 25-letnim doświadczeniem działającej na terenie województwa mazowieckiego jest Skup-Sprzedaż-Ubój żywca s.c. prowadzona przez Stanisława Frączkiewicza i Synów. Przedsiębiorstwo mające między innymi certyfikat producenta mięsa wołowego prowadzi stały skup owiec, bydła oraz kóz. Firma proponuje dostawcom transport, a także szybkie terminy płatności.

Ubojnia prowadząca skup bydła, której zależy na dobrych relacjach z dostawcami, dokładnie informuję współpracowników o zasadach współpracy. Dostawca powinien zatem sprawdzić, czy sztuka ma w uszach zaczepione obydwa kolczyki z numerem rejestracyjnym. Gdyby odnotowano brak któregoś z dwóch oznaczeń, należy niezwłocznie zwrócić się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o wydanie duplikatu. Musi się to odbyć, zanim jeszcze zwierze zostanie dostarczone na ubój.

Bydło powinno mieć paszport, w którym znajduje się historia posiadaczy tej sztuki bydła. Każde ze zwierząt powinno także mieć zapis dotyczący łańcucha pokarmowego. Dotyczy on podstawowych danych o właścicielu, a także o stosowanej w trakcie hodowli paszy i incydentach związanych z chorobami i podejmowanym leczeniem. Właściwie wypełnione dokumenty, takie jak paszport oraz druk łańcucha pokarmowego dostawca jest zobowiązany oddać do ubojni bydła w momencie dokonania sprzedaży.

Należy zawsze ustalić warunki, na podstawie których odbywa się ta wymiana handlowa na początku współpracy, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, które mogą wpłynąć na udaną współpracę dostawcy z ubojnią bydła, owiec czy kóz.