Piwo zaliczane jest do niskoprocentowych napoi alkoholowych, które ma długą tradycję, sięgającą bardzo danych czasów. Głównymi składnikami piwa są woda, słód jęczmienny i chmiel. Wyróżnia się piwa pasteryzowane, jak i niepasteryzowane. Ważnym podziałem tego rodzaju alkoholi jest też wyróżnienie piw fermentacji górnej oraz dolnej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat rodzajów tego trunku – to zapraszamy do lektury!

Składniki piwa wpływające na jego walory smakowe

Piwo uznawane jest za jeden z najstarszych napojów alkoholowych, w którego skład w różnych proporcjach wchodzi głównie woda, drożdże, słód jęczmienny oraz chmiel. Jest spotykane w bardzo wielu różnych zakątkach świata. Wyróżnia piwa pasteryzowane jak i niepasteryzowane (mające krótki termin do spożycia), które nie są poddane działania wysokiej temperatury, a tylko procesowi filtracji, mającej na celu usunięcie różnych drobnoustrojów. Znanych jest bardzo wiele różnych gatunków piwa, które różnią się od siebie charakterystycznymi walorami smakowymi, posiadanym aromatem, a także barwą. Poszczególne rodzaje piwa mogą posiadać następujące odmienne składniki:

  • skład chemiczny i pH wody,
  • rodzaj słodu (oprócz jęczmiennego, który jest najbardziej popularny może być np. pszeniczny, żytni czy orkiszowy). Przed dodaniem do skiełkowanego słodu wody, konieczne jest jego ześrutowanie, co pozwala wydobyć jak największą ilość cukru,
  • ilość i odmiana chmielu, który odpowiada za goryczkowy smak, a także aromat,
  • zawartość alkoholu – najczęściej spotykane są piwa z zawartością około 5%,
  • rodzaj drożdży, które wpływają na efektywność procesu fermentacji,
  • obfitość piany,
  • dodatek innych składowników np. przypraw czy miodu.

Jedną z ważniejszych cech, która determinuje rodzaj tego napoju alkoholowego jest przede wszystkim sposób fermentacji, czyli proces rozkładu cukrów do alkoholu. Wyróżnia się piwa fermentacji  górnej oraz dolnej. Pierwsze z nich mają bogaty aromat i nieco pełniejszy smak, a drożdże pracują w przedziale temperaturowym od 16 do 30°C. Zaś piwa zaliczane do rodzaju dolnej fermentacji cechują się bardziej orzeźwiającym smakiem, a drożdże potrzebują nieco niższej temperatury wynoszącej około 8-12°C.

Jakie główne rodzaje piw się wyróżnia?

Do piw dolnej fermentacji zalicza się przede wszystkim Lager (Pils, Leżak), które jest uznawane za jedne z najczęściej spożywanych gatunków. Cechuje się klarowną jasną barwą oraz delikatnie wyczuwalną goryczką. W tej kategorii popularne są jeszcze Koźlak oraz Porter Bałtycki. Z kolei, do piw górnej fermentacji zalicza się głównie APA (American Pale Ale), IPA (India Pale Ale), AIPA (American India Pale Ale), piwo pszeniczne (Witbier, Weissbier), angielski porter oraz Stout, należące do piw ciemnych, otrzymywanych z prażonego słodu jęczmiennego. Ostatni wspomniany rodzaj ma wiele podgatunków jak Milk Stout, Coffee Stout, Oatmeal Stout czy też Chocolate Stout, które mogą okazać się dobrym wyborem dla zwolenników smakowych wersji. W sklepie monopolowym Dorcia Marka Muraszkowskiego z Białegostoku w województwie można zakupić różne rodzaje piw, więc każdy znajdzie taki gatunek, który będzie mu smakował.