Większość z nas ma błędne wyobrażenie na temat kakao. Zwykle kojarzymy je z rozpuszczalnym w mleku słodkim granulatem, z którego przyrządza się niezbyt zdrowy napój. Dziś nie o tym będzie mowa. Na tapetę bierzemy bowiem naturalne ziarna kakaowca, które uważane są za jeden z najbardziej wartościowych pokarmów dla człowieka. Dlaczego warto wdrożyć nieprzetworzone kakao do swojej diety i gdzie produkt ten znajduje swoje zastosowanie?

Bogactwo składników odżywczych w ziarnach kakao

Specjaliści do spraw żywienia oszacowali, że w ziarnach kakaowca znajduje się aż 800 związków, lecz tylko część z nich udało się dokładnie przebadać. Badania te zaskoczyły jednak samych uczonych, gdyż okazało się, że kakao zawiera w sobie tryptofan, substancję konieczną do produkcji serotoniny, która odpowiedzialna jest za zwalczanie stresu i poprawę naszego samopoczucia. Wykryto również obecność fenyloetyloaminy, która działa pobudzająco i wpływa korzystnie na pamięć.

Ziarna kakaowca bogate są w polifenole – przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki. Systematyczne spożywanie wysokiej jakości naturalnego kakao, chroni układ krążenia przed miażdżycą. Produkt ten wyróżnia się także dużą zawartością białka, wapnia, żelaza, potasu, magnezu oraz witamin A, E i z grupy B. Nie można zapomnieć o cennych tłuszczach roślinnych, które zapobiegają odkładaniu się cholesterolu we krwi.  

Zastosowanie naturalnego kakao

Kakao jest produktem o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje je się w kosmetyce i farmacji, jednak największe zużycie tego surowca notuje się w branży spożywczej, a w szczególności cukierniczej. Kakao jest niezbędne do produkcji czekolady i półproduktów cukierniczych. Chcąc zachować jak najwyższą jakość oferowanych przez siebie towarów, producenci słodkości współpracują jedynie ze sprawdzonymi dystrybutorami naturalnego kakao.

Jednym z nich jest firma Choco Trade. Znajdziemy tam nie tylko ziarna kakaowca, ale też miazgę kakaową, proszek kakaowy, masło kakaowe i kakao alkalizowane. W sprzedaży znajdują się także prefabrykaty cukiernicze, czekolada oraz substytuty masła kakaowego. Na uwagę producentów zasługują atrakcyjne ceny oraz stała dostępność towarów. Zamówienia realizowane są bezzwłocznie po zakończeniu transakcji.

Jakie kakao spożywać w domu?

Warto zacząć od zakupu surowego, nieprzetworzonego kakao. Najprościej przygotować z niego napój. Proszek kakaowy należy rozpuścić w wodzie lub w mleku. Pamiętajmy, by nie dodawać zbyt dużo cukru, lepiej zastąpić go miodem. Dobrym źródłem kakao jest także gorzka czekolada. Trzeba tylko wybrać taką, która może pochwalić się co najmniej 80%-ową zawartością tego cennego składnika.