Kebab w języku tureckim oznacza obracające się pieczone mięso. W Polsce popularność kebabów jest zaś bardzo duża, pomimo tego, że wielokrotnie serwowane są one w sposób inny, niż tradycyjny. Odmian tego typu potraw na szybko jest wiele. Znaleźć można również te, które uważane są za bardzo zdrowe. Poznaj razem z nami kilka odsłon kebabów.

Kebab tradycyjny

W tradycyjnej kuchni tureckiej kebab składa się przede wszystkim z mięsa baraniego skrawanego z pionowego rożna. Jest on przy tym umieszczany w cieście zwaną pitą, z dodatkiem różnych warzyw. W wersji tradycyjnej kebab jest również wzbogacony o wysokiej jakość owczy ser, a także w przyprawy, które w Polsce są drogie, lub trudne w zakupie. Ważnym składnikiem dodatkowym, który nie zawsze jest spotykany w budkach w Turcji i w innych krajach arabskich, są różnorodne sosy. Te również znacznie różnią się od tych polskich.

Kebab w typie fast food

Warto wiedzieć, że tradycyjny kebab to danie, które jest bardzo syte, a także zdrowe. Baranina zaliczana jest do chudego mięsa, a świeże warzywa i wysokiej klasy ciasto, zapewniają ważne składniki odżywcze. W Europie spopularyzowana została jednak – głównie przez tureckich imigrantów w Niemczech – forma kebabów w typie fast foodów. Są one wielokrotnie bardziej tłuste i czasem niesłusznie uznawane za niezdrowe. Wszystko zależy bowiem o dobranych składników, w tym od tego, czy stosowane sosy są przygotowywane przez kucharzy, czy kupowane w wersji gotowych butelek i pojemniczków. Kebab przekształcony obecnie w danie fast food, może zaś posiadać przeróżne dodatki. Wielokrotnie spotkać się można nawet z wersją z frytkami, kurczakiem, a nawet z krewetkami.

Kebab po polsku

Polski kebab składa się przede wszystkim z chrupiącej bułki, a także z wołowiny. Warzywami, które się w nim znajdują, są: cebula, sałata, kapustka pekińska, pomidor, ogórek świeży i korniszony, kukurydza, a czasem także potarta marchewka i fasola. Sosy tworzone są zaś na bazie majonezu. Warto przy tym podkreślić, że polska wersja kebabu jest znacznie bardziej syta. Wartość odżywcza dla 100 gramów wynosi około 170 kilokalorii.

Warto wiedzieć! Polski kebab to przykład dania kuchni fushion, czyli tej łączącej tradycje pierwotnego dania ze smakami innej kultury. Na świecie spotkać się można także z kebabem meksykańskim, odmianą indyjską, czy nawet japońską – tam znajdziesz dodatki w formie sushi!

Gdzie kupić dobry kebab?

Najlepsze kebaby są przygotowywane w barach, które zajmują się kuchnią turecką bądź szeroko pojętym fast foodem. Restauracyjne wersje jeszcze bardziej odbiegają od pierwotnego smaku, dlatego lepiej je unikać. Gdzie zatem warto zjeść dobry kebab w wersji po polsku? Polecany jest bar w Poznaniu pod nazwą MINI MERCURY, który przede wszystkim stawia na świeże warzywa, wysokiej jakości pieczywo, a także na mięso pochodzące od sprawdzonych dostawców. Im wyższe jakościowo składniki, typ popularny fast food przestaje być typowym śmieciowym jedzeniem, stając się bardzo pożywnym daniem! Taki może być właśnie kebab.