Do smacznych i popularnych przetworów domowych oraz gotowych należą różnego rodzaju dżemy, marmolady, powidła i konfitury. Różnią się od siebie proporcją składników, na które składają się zwykle cukier, woda i owoce. Jakie są zatem różnice między dżemem a konfiturą? Jak przygotować przetwory z wiśni oraz jak pasteryzować słoiki – dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym się różni konfitura od dżemu?

Owocowy dżem często zawiera środki zagęszczające. Składa się z cukru, wody oraz owocowej papki o zżelowanym stężeniu. Zawiera nie tylko mus z owoców, ale też pełne kawałki. Za konsystencję odpowiadają za to substancje żelujące np. pektyna. Z kolei konfitura wyróżnia się zawartością, na którą składają się w ponad 50% owoce. Jest przy tym zdrowsza, ponieważ zawiera większe ilości owoców, ale też cukru. Do wiśni czy porzeczek dodaje się go więcej. Pełni w tym przypadku funkcję naturalnego konserwantu. Do jej przygotowania zwykle wybiera się pełne lub przekrojone na pół najlepsze owoce. Przy tym nie mogą to być owoce, które w trakcie gotowania zmieniają konsystencję na mus np. jabłka czy gruszki. Smaży się je bowiem w syropie o gęstej konsystencji. Podczas podgrzewania uważa się, żeby się nie rozgotowały. Powidła natomiast to nic innego jak dżem ze śliwek np. węgierek. Zwykle też nie zawierają cukru, ponieważ owoce te same w sobie są z reguły słodkie. Tworzy się je również z moreli, gruszek i czereśni. Natomiast na marmoladę składają się rozgotowane i rozdrobnione na tarce owoce np. jabłka, gruszki, truskawki oraz inne, których miąższ w trakcie gotowania się nie rozpada. 

Przepisy na domowe dżemy

Do przygotowania dżemu z czereśni będziesz potrzebować 3 kg tych owoców, 600 g cukru oraz środka żelującego. Wszystkie składniki znajdziesz w dowolnym supermarkecie lub sklepie spożywczym.  Czereśnie powinny już być umyte, pozbawione szypułek i pestek. W tym celu wsyp do garnka owoce, które zasypiesz żelfixem. Zamieszaj i zagotuj. Zmniejsz palnik. Dodaj cukier i ponownie zagotuj, mieszając, przez ok. 3-4 min. Wyłącz kuchenkę. Mieszaj masę, aż zniknie piana. Następnie wlej wszystko do słoików i zakręć. Pozostaw je na kilka minut odwrócone dnem do góry. Na koniec można je pasteryzować.

Na dżem z cukinii potrzebne będą takie składniki jak:

  • Cukinia: 1 lub 2 kg,

  • Cukier kryształowy: 1 szklanka,

  • Owocowa galaretka: 1 torebka,

  • Kwasek cytrynowy (lub sok z cytryny): 1 łyżeczka.

Przygotowanie: Zetrzyj cukinię na małych oczkach tarki. Następnie duś na małym ogniu, aż zrobi się papka. Dosyp cukru i dodaj galaretkę, kwasek cytrynowy oraz sok z cytryny, który zapewni odpowiedni smak. Smaż przez ok. pół godziny na małym ogniu. Pamiętaj o mieszaniu. Wlej gęstą konsystencję do słoików. Zakręć i postaw do góry nogami. Pasteryzuj przez 15 min. Dodawaj do kanapek, naleśników, czy jako masę do ciasta.

Przepisy na przetwory z wiśni

Z zakupionych w hurtowni warzyw i owoców wiśni można stworzyć wiele pysznych przetworów. Wiśniowy dżem można wykonać w łatwy sposób. Oprócz 1 kg owoców przygotuj 300 g cukru i 2 łyżki soku z cytryny. Natomiast do konfitury z wiśni będziesz potrzebować 2 kg owoców, 2 kg białego cukru, 1 szklanki czerwonego wina oraz 5 łyżeczek żelatyny. Przedtem koniecznie usuń z wiśni szypułki. Smaczną propozycją na jesienno-zimowe wieczory jest konfitura przygotowana z czerwonej cebuli. Dokładnie obierz cebulę. Pokrój ją na cienkie plasterki. Wsadź do garnka. Dodaj cukru i winnego octu. Zagotuj i od czasu do czasu zamieszaj. Pozostaw tak na ok. 30 min. Otrzymaną gęstą masę przełóż do przygotowanych słoików i szczelnie zakręć.

Pasteryzacja słoików

Pasteryzacja sprowadza się do rozgrzania zakręconych i pełnych słoików. Zapewni to nie tylko ochronę przed bakteriami, ale też zabezpieczy przed kontaktem z powietrzem. Przed włożeniem przetworów trzeba słoiki umyć i wyparzyć. Można je włożyć do piekarnika na 10-30 min w temp. 100°C. Następnie wykłada się garnek ręcznikiem np. papierowym i rozkłada się na nim naczynia z zawartością. Wskazówka: Szklane powierzchnie nie powinny się o siebie ocierać. Następnie zalewa się je wodą do ok. 2/3 wysokości słoików. Rondel z przetworami przykrywa się pokrywką i włącza się nad nim palnik. Po zagotowaniu się wody zmniejsza się jego moc.