Miłośnicy piwa od lat spierają się ze sobą, które  z nich jest lepsze – pasteryzowane, czy może niepasteryzowane. Jedni uważają, że tylko piwo pasteryzowane jest mikrobiologicznie bezpieczne, inni wychwalają wyjątkowe wartości odżywcze piwa niepasteryzowanego. Kto ma rację? Czym różnią się te dwa rodzaje piwa i które z nich będzie smaczniejsze i zdrowsze?

Pasteryzowane czy niepasteryzowane?

Pasteryzacja to proces, który dotyczy nie tylko piwa. Polega on na obróbce termicznej, mającej na celu zniszczenie drobnoustrojów i zabezpieczenie produktu spożywczego przed zepsuciem. Niestety, pasteryzacja to proces, który nie jest obojętny dla piwa. Może zmieniać jego aromat, zawartość składników odżywczych i smak. Szczególnie źle odbierane jest przepasteryzowanie piwa. I choć nie jest to w żaden sposób szkodliwe dla naszego zdrowia, wiele osób nie przepada za smakiem piwa przepasteryzowanego – ma ono lekko chlebowy lub karmelowy posmak.

Wiele popularnych browarów pasteryzuje swoje piwa, lecz w dzisiejszych czasach coraz chętniej sięgamy po piwa niepasteryzowane. Za jego rosnącą popularnością stoi przede wszystkim reklama, lecz nie da się ukryć, że piwo niepasteryzowane ma o wiele więcej zalet niż pasteryzowane.

Zalety piwa niepasteryzowanego

Wśród największych plusów piwa niepasteryzowanego można wymienić między innymi:

  • Smak – ma wyjątkowo świeży i orzeźwiający smak. Piwo jest konserwowane przy pomocy alternatywnych metod (np. mikrofiltracji), które nie zmieniają jego aromatu oraz nie nadają nieprzyjemnego posmaku.
  • Świeżość – ma krótką datę przydatności do spożycia, dlatego można mieć pewność, że było niedawno rozlewane i nie zalegało miesiącami na półkach, co ma miejsce w przypadku piwa pasteryzowanego.
  • Skład – piwo niepasteryzowane zawiera o wiele więcej składników odżywczych. Wysoka temperatura używana podczas pasteryzacji ma negatywny wpływ przede wszystkim na witaminy.

Nie każde będzie dobrej jakości!

Trzeba pamiętać, że określenie „niepasteryzowane” bardzo często występuje jako chwyt marketingowy. Brak pasteryzacji wcale nie musi być wyznacznikiem wysokiej jakości. Żeby mieć pewność, że piwo będzie spełniało twoje oczekiwania, warto korzystać z ofert dobrych browarów. Doskonałe piwa oferuje między innymi Browar Pilsweizer S.A., którego siedziba znajduje się w miejscowości Grybów na terenie województwa małopolskiego. Trzeba też pamiętać, że każdy ma inny gust, dlatego jednym będzie smakowało zwykłe tanie piwo z marketu, natomiast inni nie są w stanie go wypić i poszukują czegoś bardziej wyrafinowanego. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań smakowych.