Kuchnia polska przez wielu uważana jest za jedną z najciekawszych kuchni świata, a swoje grono fanów ma tak naprawdę na każdym kontynencie. Tradycyjne polskie potrawy takie jak bigos, schabowy czy kapuśniak nie byłyby jednak tak smaczne bez odpowiednio dobranych ziół, czy przypraw. Jakie przyprawy są najbardziej charakterystyczne dla kuchni polskiej i w jakim celu korzysta się z poszczególnych z nich?

Zastosowanie przypraw w kuchni

Zioła i przyprawy to kluczowe dodatki do każdej potrawy. Zastosowanie znajdują w różnego rodzaju lokalach, restauracjach, gospodarstwach domowych, a nawet fast foodach. Przyprawy są nierozłącznym elementem podczas przygotowywania zup i dań obiadowych. Świetnie sprawdzą się również do marynat oraz sosów. Wykorzystuje je się nawet do ciast i innych wypieków na przykład w postaci cynamonu.

W zależności od potrzeb na rynku można znaleźć również sprawdzone kompozycje ziół oraz przypraw przeznaczone do konkretnego celu. Przykładem takich produktów są między innymi przyprawy do kebabów, wędlin, ryb czy wyrobów grillowych. Szeroki asortyment tego typu produktów oferuje producent mieszanek przyprawowych - POLSMAKI.

Najpopularniejsze polskie przyprawy

Nieważne, czy przygotowujesz obiady dla siebie i rodziny, czy jesteś szefem wykwintnej restauracji. W każdym z tych i wielu innych przypadkach nie obejdzie się bez wysokiej jakości, tradycyjnych ziół i przypraw. Czym kierować się podczas ich wyboru? Przede wszystkim musisz poznać najczęściej wykorzystywane produkty.

W czołówce najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w polskiej kuchni nie może zabraknąć jałowca. Wykorzystuje się go między innymi do przyprawiania bigosu czy mięsa. Jałowiec znajduje się również w mieszankach przyprawowych do marynat.

Wspólne grillowanie w gronie znajomych czy rodziny to coś, co już na dobre zakorzeniło się w polskiej tradycji. Oprócz fantastycznie spędzonego czasu podczas biesiadowania istotne jest również jedzenie. W tym momencie z pomocą przychodzi aromatyczna marynata do grilla sucha lub mokra. Najczęściej produkowana jest z musztardy, kminku, zmielonej papryki, keczupu, miodu oraz oleju.

Kolejną ciekawą propozycją są przyprawy do kebabów. W tym celu możesz skorzystać zarówno z bardziej pikantnych kompozycji złożonych z ostrej papryki czy kurkumy, jak i ziołowo-korzennych propozycji. Należą do nich między innymi majeranek, tymianek oraz gorczyca. Mieszanki przyprawowe do kebabów bez problemu można wykorzystać również sałatek gyros i wielu innych, bardziej egzotycznych potraw.