Zarówno Polacy, jak i Włosi lubią wyraziste i dobrze doprawione jedzenie. W jednej i drugiej kuchni są obecne zarówno wykwintne dania, które wymagają drogich składników, ale w większości są to potrawy proste, niedrogie i do tego niezwykle smaczne. Jeden i drugi kraj pod kątem kulinariów ma wiele do zaoferowania. Dania kuchni włoskiej i polskiej możesz oczywiście przygotować w domu, ale możesz rozsmakować się w nich w dobrych restauracjach, takich jak LunchBar & Pizzeria Mariusz Wolański z Krakowa.

Konkretnie i po polsku

Polskie dania charakteryzują się tym, ze są dość ciężkie. W większości bazują na węglowodanach, czyli różnego rodzaju zbożach. Uwielbiamy pieczywo, pierogi (ruskie, leniwe, z kapusta i grzybami), kluski. Spożywamy też spore ilości kaszy. Dzięki temu, że tereny Polski są dość mocno zalesione w naszej kuchni obecne są grzyby, orzechy, owoce (poziomki, jeżyny) oraz zioła. Tradycyjna kuchnia polska ma bogatą historię. Do dziś zarówno w domach, ale przede wszystkim w restauracjach jest inspiracją dla szefów kuchni do tworzenia przepisów opartych na starych recepturach. Większość z nas nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez rosołu i pieczonego kurczaka z groszkiem i marchewką albo czerwonymi buraczkami. Kotletowi schabowemu zazwyczaj towarzyszą ziemniaki z wody i gotowana kiszona kapusta. Rolada śląska bez szarych klusek i modrej kapusty nie byłaby już tym samym daniem. Żurek i biała kiełbasa to przecież nieodłączne dania na wielkanocnym stole. A bez sałatki ziemniaczanej i dobrego, bogatego w składniki i kwaśnego bigosu nie może odbyć się żadna uroczystość rodzinna. Do tego dochodzą wyborne i niesamowicie pyszne ciasta. Sernik, makowiec, miodownik czy pleśniak goszczą w polskich domach zarówno od święta, jak też w zwykłe dni.

Uczta po włosku

Kuchnia włoska opiera się na korzystaniu z dużej ilości warzyw i ziół. Pachnie bazylią, oregano, estragonem i rozmarynem. Królują w niej również wysokiej jakości sery (m.in. mozzarella i parmezan). To kuchnia bardzo zróżnicowana, tak jak nasza polska. Tak samo korzysta się w niej z produktów, które są ogólnodostępne, czyli oliwek, pachnących słońcem pomidorów, ryb i owoców morza. Południe Włoch to oliwa, makarony, ser owczy i owoce morza (kalmary, małże, homary czy morskie ślimaki). Północ to sery z mleka krowiego, ryż, pizza, polenta i zapiekanki (lasagne, cannelloni). Włoska kuchnia znana jest z trufli, pysznych mięs i kawy, parzonej na wiele sposobów. Jednak najbardziej znane potrawy włoskie to spaghetti, risotto oraz pizza. Została ona wymyślona w XIX wieku, kiedy to do Neapolu przybyła królowa Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem Hubertem I. kucharz i piekarz, Raffaele Esposito, który ją wymyślił, na cześć królowej nazwał ten drożdżowy wypiek Margherita. Po dziś dzień ta najbardziej klasyczna wersja pizzy cieszy się dużą popularnością. Istnieje jednak mnóstwo pizzowych wariacji. Pizzerie na całym świecie oferują to danie w różnych odsłonach. W krakowskim lokalu możesz skosztować pizzy z szynką, z pieczarkami, z boczkiem, z salami, z tuńczykiem, a nawet wersji wegetariańskiej. To bardzo dobry lokal, w którym możesz zorganizować urodziny, komunię czy po prostu wybrać się na wyśmienity obiad z rodziną lub przyjaciółmi.