Wołowina należy do jednego z najmniej popularnych i najrzadziej kupowanych mięs w naszym kraju. Pozyskiwana od bydła, liczącego przynajmniej pół roku, służy do przyrządzania gulaszy, steków czy popularnych burgerów. Sprawdźmy, jak wygląda podział mięsa, które partie są najczęściej wybierane przez konsumentów, i z czego zrobić najlepszy stek.

Podział i rodzaje wołowiny

Karkówka wołowa to mięso, które jest spożywane w dużych ilościach w sezonie wakacyjnym. Odpowiednio zamarynowane i doprawione doskonale sprawdzi się na imprezach z grillem. Podobne zastosowanie znajduje polędwica wołowa, która może być przygotowywana na ruszcie, lub patelni. Pozyskiwana z tylnej ćwierćtuszy krowy jest szczególnie popularna wśród amatorów steków i soczystych mięsiw. Równie soczysty i wyrazisty w smaku jest antrykot wołowy – długi, chudy mięsień przyrośnięty do kręgów piersiowych. Nieco odmiennym rodzajem wołowiny są żeberka otrzymywane z odcinka żebrowego, które mogą być przygotowywane na różne sposoby. Amatorzy piwa zatapiają je w złotym trunku i duszą lub zapiekają na grillu. Jeżeli poszukujesz mięsa, które można przyrządzić w piekarniku, koniecznie sięgnij po szponder wołowy. Chudy i o wyrazistym smaku świetnie komponuje się z warzywami korzeniowymi; po zmieleniu może być wykorzystany do przygotowania kotletów wołowych lub klopsików.

Uniwersalne mięso wołowe – jakie wybrać?

Jeżeli poszukujesz mięsa, które może być zarówno duszone, smażone, jak i pieczone, skorzystaj z rady eksperta z Ubojni Starowiskitki, i spróbuj mostka wołowego. Ten element mięsa, pozyskiwany z dolnej części ćwierćtuszy przedniej, jest idealne do długiego pieczenia w wysokiej temperaturze. Po upieczeniu może być serwowane na zimno lub jako domowa wędlina. Jeżeli chcesz przyrządzić własną wędlinę, skuś się na ligawę wołową, która bywa nazywana białą pieczenią. Jej mięso jest czerwone, a po upieczeniu staje się wyjątkowo chrupkie i ma wyrazisty smak, który przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi konkretnych aromatów.