BiałejKondycja włosa uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: styl życia, odżywiania, pory roku czy stosowane kosmetyki. Jeśli dostrzegasz, że Twoje włosy stały się kruche, łamliwe, pozbawione blasku i trudne w układaniu, może to oznaczać spadek poziomu witamin i minerałów w całym organizmie. Zamiast stosować chemiczne preparaty, sięgnij po sprawdzone, naturalne metody i ziołowe mieszanki. Z naszego artykułu dowiesz się, które z nich najlepiej sprawdzają się w kuracjach włosów.

Ludzki włos powstaje z naskórka i jest zbudowany z keratyny. Pełni on kilka podstawowych funkcji: chroni skórę przed zimnem, przegrzaniem, promieniami UV, a także uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami, a jednocześnie zdobi twarz. Pojedynczy włos na głowie może rosnąć nawet 6 lat, jeśli jest dobrze odżywiony i należycie pielęgnowany, dlatego pamiętaj o profilaktyce i regularnie dostarczaj organizmowi niezbędnych składników – te odkryjesz w polskich ziołach.

Pokrzywa i skrzyp na wzmocnienie włosów

Gdy dostrzegasz, że Twoje włosy tracą sprężystość, wypadają i zaczynają matowieć, zastosuj kurację ziołową i herbaty naturalne na bazie suszu pokrzywy oraz skrzypu polnego. Te dwie rośliny możesz spotkać niemal wszędzie i są charakterystycznym elementem krajobrazu polskich łąk i lasów. Pokrzywa w formie napoju lub płukanki, zawiera mnóstwo substancji odżywczych, w tym: witaminy C, E, K, B1, B2 oraz składniki mineralne – żelazo, potas, wapń, magnez i jod, które hamują procesy starzenia komórek całego ciała, wzmacniając zarazem strukturę każdego włosa.

Podobnie jak pokrzywa, tak i skrzyp polny już od wielu setek lat jest znany ludziom jako sprawdzone zioło o działaniu uelastyczniającym oraz tonizującym. Skrzyp stosowany jest zarówno w formie płukanek, jak i naparu do picia – jest on źródłem cennych dla organizmu flawonoidów, fenoli, magnezu, potasu, kwasu krzemowego, odpowiedzialnych za ukrwienie i wzmocnienie komórek. Jak zauważa Monika Tyrna ze Sklepu Zielarsko – Medycznego w Bielsku – Białej: skrzyp polny jest łudząco podobny do skrzypu błotnego, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że zioła będą najwyższej jakości, wybieraj je wyłącznie u zaufanych dostawców.

Płukanki z tataraku

Cennym źródłem witaminy C i soli mineralnych jest też korzeń tataraku, szczególnie polecany przez zielarzy w przypadku słabych, wypadających lub przetłuszczających się włosów. Popularny tatarak jest byliną spotykaną na trzech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji, i znalazł szerokie zastosowanie, nie tylko jako skuteczny sposób na łupież, ale też na niedokrwistość i infekcje bakteryjne. Płukankę z korzenia tej rośliny możesz przygotować w domowym zaciszu, zalewając niewielką ilość suszu wrzątkiem, a następnie, po wystudzeniu, aplikując u nasady włosów.