Nowoczesne cukiernictwo odchodzi od  sztucznych dodatków cukierniczych i przerostu formy nad treścią. Ciężkie, cukrowe masy i kremy maślane odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują zdrowe składniki i dodatki. Słodkie wypieki podobnie, jak cały współczesny sposób odżywiania coraz bardziej wpisują się w zdrowy styl życia. Bez jakich produktów nie może obejść się współczesna cukiernia? Na jakie rozwiązania stawiają cukiernicy? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego artykułu.

Bez jakich produktów nie może działać nowoczesna cukiernia?

Jeszcze nigdy klienci cukierni nie przywiązywali takiej wagi do składników ciast i deserów, jak ma to miejsce obecnie. Jest to z jednej strony efekt większej świadomości żywieniowej, z drugiej natomiast - wzrostu liczby osób stosujących diety eliminacyjne. Pojawiła się przez to potrzeba wykorzystywania produktów wegańskich, bezglutenowych czy odpowiednich dla diabetyków.

Jak zauważa pracownik hurtowni Piwowar - do wypieków coraz częściej wykorzystuje się oleje roślinne, ziarna i bakalie. Cukiernicy sprawdzają skład kupowanych przetworów mlecznych i owocowych. Wszystko po to, by mieć pewność, że gotowe do sprzedaży ciasta i desery są nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

O ile jeszcze do niedawna ciężko było sobie wyobrazić tort, bez maślanego kremu, obecnie królują te z masą na bazie składników (w tym tłuszczy) pochodzenia roślinnego jak choćby ciecierzyca, tofu, marmolada czy kasza jaglana.

Wciąż chętnie wykorzystywane są drożdże, w tym płatki drożdżowe, które nadają deserom delikatnego orzechowego posmaku. Rzadziej spotyka się natomiast marcepanowe czy cukrowe zdobienia. Zamiast nich wykorzystuje owoce w żelu lub syropie oraz tworzy kompozycje bakaliowe.

Na jakie rozwiązania stawiają nowocześni cukiernicy?

Mistrzowie cukiernictwa w odpowiedzi na najnowsze trendy świata ciast i deserów starają się zaspokoić gust klientów o wymagającym podniebieniu, ale i odżywiających się zdrowo. Prosta zamiana składników występujących w tradycyjnych recepturach nie zawsze jest wystarczająca, a wręcz może całkowicie zmienić smak na nieakceptowalny. Konieczne okazuje się opracowanie całkowicie nowych przepisów, których inspiracją są te stosowane od wielu pokoleń.

Choć więc można zamówić wegańską bezę, to tylko nazwa i wygląd będą nawiązywać to okazałego deseru na cześć Pavlovej. W rzeczywistości deser ten powstaje nie z białek jaj kurzych, lecz z aquafaby. Sernik również nie będzie wykonany z twarogu, lecz orzechów lub kaszy jaglanej. Natomiast sięgając po ptasie mleczko, kubki smakowe zostaną zaskoczone mlekiem kokosowym.

Wyraźny staje się minimalizm w zdobieniu słodkich wypieków, w tym także tych najbardziej okazałych - tortów. Dominują owoce w żelu i syropie albo te poddane liofilizacji. Nie brak również pudrów z liści mięty czy bakalii.

Wyrazem odejścia od filozofii przerostu formy nad treścią jest również pojawienie się tzw. „naked cake”. Zamiast ubierać ciasta i torty w - skądinąd nie zawsze lubianą - masę marcepanową, delikatnie obleka się je w cienką warstwę kremu, spod którego wyraźnie widoczny jest biszkopt.

Mistrzowie cukiernictwa przygotowują również słodkie wypieki, korzystając z ekologicznych, sezonowych produktów: owoców, ziół, kwiatów. Dodatki cukiernicze w postaci rozmarynu, melisy, bratków, czy limonki dostarczają nowych smaków, których znudzeni tradycyjnymi recepturami ludzie wręcz pożądają.