Nalewki to owocowe i ziołowe trunki, które szczególnie wpisują się w kulturę staropolską. Takie napoje alkoholowe spożywane są bowiem dla podkreślenia smaku ciast i innych deserów, a niekiedy nawet dodaje się je do mięs. Wysokiej klasy nalewki to również wyciągi roślinne bogate w makro i mikroelementy. Spożywane w niewielkich ilościach mają zatem działanie prozdrowotne. Z jakich owoców i ziół najczęściej się je zatem przygotowuje? O tym opowiadają specjaliści reprezentujący markę Nalewki Staropolskie.

Czym tak naprawdę są nalewki?

Jak wskazują specjaliści z firmy Nalewki Staropolskie, nalewki to nic innego jak napoje alkoholowe zaliczane do wyciągów roślinnych. Sporządzane są one zatem z owoców, kwiatów, korzeni oraz ziół przy zawartości procentowej stężenia etanolu od kilku do kilkudziesięciu procent. Cechą charakterystyczną nalewek są ich intensywne kolory, a także stosunkowo gęsta konsystencja. W większości są to tez wyroby bardzo słodkie lub z korzennymi oraz ziołowymi aromatami, co jednak nie oznacza, iż pełne są niezdrowych cukrów oraz substancji słodzących. Wręcz przeciwnie, tradycyjne nalewki przygotowywane są ze starannie selekcjonowanych owoców i roślin tak, by prócz wyjątkowego smaku zagwarantować również liczne właściwości prozdrowotne. Podkreślić jednak należy, że uzyskać można je jednak tylko w przypadku spożycia nalewek w niewielkich ilościach. Jak tworzone są zaś tego typu trunki?

Reprezentanci marki Nalewki Staropolskie wyjaśniają, że kluczem wyśmienitych nalewek są wysokiej klasy wyciągi roślinne i inne naturalne dodatki. Sam proces ich tworzenia wedle przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur uwzględnia takie procesy jak macerowanie czy infuzowanie składników w alkoholach – wódce lub neutralnym spirytusie. Istotna jest także właściwa proporcja węglowodanów w składzie, które polepszają walory smakowe i konserwują trunek. Nie bez znaczenia jest też leżakowanie nalewek.

Przykłady nalewek owocowych i ziołowych

Jak już wspomniano nalewki to wyciągi roślinne, a uszczegóławiając alkohole owocowe, ziołowe czy też owocowo-ziołowe. Ich rodzajów jest zatem mnóstwo, a jak zapewniają specjaliści z firmy Nalewki Staropolskie, najlepsze trunki tego rodzaju przygotowywane są z naturalnych darów natury, również tych leśnych bądź zaliczanych do rzadkich i sezonowych. Przykładami nalewek są zatem te:

  • Roślinne: porzeczkowe, śliwkowe, wiśniowe, jagodowe, jabłkowe, cytrynowe, morelowe, jarzębinowe, pokrzywowe, z kwiatu czarnego bzu, pomarańczowe, malinowe, agrestowe.

  • Ziołowe: imbirowe, z dodatkami kawy, orzechowe, korzenne oraz przygotowywane z pędów drzew z dodatkami różnych przypraw i ziół.

Dużą popularnością cieszą się również nalewki miodowe, które często przygotowywane są z przedniego miodu lipowego. Takie napoje alkoholowe niekiedy wykorzystywane są przy przyrządzaniu deserów, w tym dressingów do ciast bądź nawet mięs!