Produkcja artykułów spożywczych wysokiej jakości wymaga nie tylko wykorzystania odpowiednich składników, ale też zastosowania nowoczesnych, funkcjonalnych urządzeń. Wieloletnie doświadczenie Spółki Instytut Maszyn Spożywczych sprawia, że jej urządzenia i maszyny do przetwórstwa żywności cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Poznaj bliżej ofertę firmy.

Formierki, makaroniarki, naleśnikarki

Główną część oferty Instytutu Maszyn Spożywczych Sp. z o.o. stanowi wyposażenie dla branż spożywczych, w tym mięsnej, cukierniczej czy owocowo-warzywnej. Jej specjalizacją jest wytwarzanie urządzeń do produkcji gastronomicznej. Spółka swoją działalność opiera na własnych opracowaniach technologicznych, patentach oraz wzorach użytkowych. Nieustanny rozwój Spółki wynika z jej dążenia do zadowolenia klienta oraz satysfakcji, jaką jej specjaliści czerpią z dobrze wykonanej pracy. Instytut Maszyn Spożywczych Sp. z o.o. odnosi przy tym sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą – jej urządzenia używane są przez producentów żywności na wszystkich kontynentach, w Stanach Zjednoczonych,  Wielkiej Brytanii, Serbii, Turcji, Melbourne. Najbardziej uniwersalną spośród oferowanych maszyn wymienić należy Formierki Wyrobów Kulinarnych:

  • 01MG5 - pierożkarkę produkującą do 200 kg/h pierogów,
  • 01MG7 - pierożkarkę produkującą do 100 kg/h pierogów,
  • 01MG8 – pierożkarkę produkującą do 250 kg/h pierogów,

Ponadto w ofercie znajdują się Formierki do pyz nadziewanych i klusek śląskich, Formierki do wyrobów kulistych (klusek śląskich, kulek mięsnych). Komfort pracy przy każdej z wymienionych wyżej maszyn zapewni stół obrotowy, również dostępny w ofercie Spółki.

Naleśnikarki, tj. urządzenia do automatycznego wypieku naleśnika  mogą występować w wersji podstawowej, z nakładaniem farszu oraz z nakładaniem farszu i zawijaniem. Dostępna w ofercie makaroniarka formuje makarony o kształcie uzależnionym od zastosowanej matrycy i działa na prostej zasadzie; podane składniki po wymieszaniu w dzieży górnej przesypywane są do dzieży dolnej, gdzie ślimak tłoczy uzyskaną masę przez matrycę, za którą znajduje się nożyk odcinający wstęgi makaronu na odpowiednią długość.

Nowoczesna produkcja spożywcza

Innym urządzeniem niezbędnym w przemyśle spożywczym będzie pompa do cieczy gęstych oraz farszy. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w zakładach przemysłu mleczarskiego, owocowo-warzywnego czy też w cukrowniach. Szeroko wykorzystywane są również przecieraczki do owoców i warzyw, podstawowych składników wielu produktów spożywczych i potraw. Natomiast wyciskarka do kapusty posłuży do usuwania nadmiaru cieczy z kapusty przeznaczonej na surówkę lub farsz do pierogów. W branży cukierniczej doskonale sprawdzają się nadziewarki do pączków, rurek z kremem, warzyw i owoców. Przemysł mięsny natomiast korzysta z głowic do formowania osłonek białkowych oraz separatorów do oddzielania mięsa od kości. Na koniec warto zaznaczyć, że Instytut Maszyn Spożywczych Sp. z o.o. tworzy urządzenia nie tylko na potrzeby przemysłu spożywczego. Wspomniane wyżej pompy do cieczy gęstych i farszy  stosowane są w zakładach przemysłu chemicznego i kosmetycznego. Uzupełnieniem oferty Spółki są ponadto rębaki i łuparki do drewna dla przemysłu drzewnego wykonywane na zamówienie klienta, zgodnie z jego potrzebami.