Aranżacja restauracyjnej kuchni wymaga użycia sprzętów i mebli odpornych na intensywną eksploatację. Właściciel lokalu powinien zadbać także o odpowiednią wentylację tegoż pomieszczenia. Zwykły okap może nie zdać egzaminu, za to okap gastronomiczny na pewno poradzi sobie z kłębami pary wodnej i przykrymi zapachami. Firma Belmag może się pochwalić najszerszym wyborem okapów gastronomicznych. Jakie modele oferuje?

Z czego powinien być wykonany okap gastronomiczny?

Najlepsze okapy gastronomiczne produkowane są z czystej, wysokojakościowej stali nierdzewnej. Dzięki temu wykazują dużą odporność na rozgrzany, pryskający tłuszcz, opary ulatniające się z garnków podczas gotowania oraz detergenty. Materiał ten charakteryzuje się też dużą trwałością – niełatwo go zarysować, wgnieść czy odbarwić. W efekcie prezentuje się doskonale przez długie lata. Dodatkowym atutem jest to, że okapy gastronomiczne ze stali nierdzewnej można łatwo utrzymać w czystości. To bardzo ważne, ponieważ w restauracyjnej kuchni trzeba stosować się do restrykcyjnych wymogów sanitarnych.

Jakie okapy gastronomiczne oferuje firma Belmag?

Firma Belmag ma w sprzedaży okapy skrzynkowe oraz trapezowe. Te pierwsze mają kształt prostokąta i montuje się je na ścianie lub na suficie, nad kuchenką gazową. Okapy trapezowe, jak sama nazwa wskazuje, mają kształt trapezu i można zainstalować je przy ścianie lub nad wyspą kuchenną. Okapy gastronomiczne różnią się między sobą zasadą działania. Najpopularniejsze są okapy wyciągowe, które zasysają opary i brzydkie zapachy i odprowadzają je poza kuchnię. Z kolei modele kompensacyjne, indukcyjne i mieszane kierują strumień powietrza w stronę pomieszczenia lub oczyszczających filtrów. Decydując się na zakup okapu gastronomicznego od firmy Belmag, inwestor zyskuje gwarancję jakości. Każdy produkt jest bowiem szczegółowo sprawdzany przed podłączeniem. Specjaliści kontrolują jakość wykonania okapu oraz jego sprawność.

Gdzie sprawdzi się okap gastronomiczny?

Okapy gastronomiczne znajdują zastosowanie nie tylko w restauracjach. Korzystają z nich również właściciele barów, kawiarni i manufaktur cukierniczych. Tego typu urządzenia często można spotkać także na stołówkach i zapleczach kuchennych. Specjaliści z firmy Belmag służą klientom fachowym doradztwem technicznym w doborze okapu gastronomicznego do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz warunków lokalowych. Dzięki temu urządzenie wydajnie odprowadza ciepło, parę wodną oraz przykre aromaty. Szczegółowa oferta wspomnianego wyżej przedsiębiorstwa dostępna jest na stronie internetowej. Zapraszamy!