Polska kuchnia regionalna kuchnia staje się coraz bardziej popularna. Dzisiaj jadąc na wakacje, wybieramy polskie szlaki turystyczne, a zamiast jedzenia pizzy decydujemy się na rodzime dania. Tradycyjne podkarpackie potrawy uchodzą za najbardziej zróżnicowaną kuchnię regionalną w Polsce. Jakie są najpopularniejsze polskie smaki? Czym charakteryzuje się kuchnia podkarpacka?

Kuchnia Polska

Na przestrzeni wieków kuchnia polska ulegała licznym wpływom i zmianom regionalnym. Najbardziej widoczne powiązania polskie smaki mają z terenami wschodnimi, rusińskimi, niemieckimi, francuskimi, włoskimi i żydowskimi. Wpływ na nasza kuchnię mają także wszystkie tradycyjne oraz chrześcijańskie święta. To właśnie wtedy jest czas na zasmakowanie różnych polskich potraw i produktów. Słone, lekko sfermentowane lub zupełnie kiszone – to typowe smaki wpisujące się w gust każdego Polaka. Wszystkie tradycyjne polskie potrawy można spróbować w restauracji Gospoda u Więcławów, która oferuje zdrową, smaczną i tradycyjną polską kuchnię, nawiązując przy tym do regionu podkarpackiego.

Podkarpackie smaki

Podkarpacki region okazuje się porywać nie tylko pięknymi widokami, ale także smaczną kuchnią. Najpopularniejszym daniem kuchni podkarpackiej są proziaki, czyli puszyste placki z mąki, mleka, sody i jajek. Można je jeść na słodko - z dżemem lub na słono – z masłem czosnkowym. Tradycyjne podkarpackie danie to także fuczki. Te kotlety z kiszonej kapusty mogą przypominać znane wszystkim placki ziemniaczane. Kolejną potrawą są gomółki, czyli kawałki suszonego twarogu, które niegdyś jedzono w trzech wersjach – bez dodatków, ze słodką papryką lub kminkiem. Gomółki to dobra przekąska, a także jedna z tradycyjnych potraw świąt Wielkanocnych w regionie Podkarpackim. Kolejnym popularnym daniem w tej części Polski są przypominające gołąbki stolniki. Ten przysmak wykonywany jest z tartych ziemniaków oraz pieczonych liści kapusty. Typowa polska kuchnia oraz ich połączenia istnieją również w kuchni regionalnej. Kiszonki, placki na słono lub słodko oraz suszone warzywa i owoce na stałe wpisały się w jadłospis Polaków, niezależnie z której części naszego kraju pochodzą.