Kiełbasy, wędzonki, wędliny i balerony produkowane przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego "RYJEK" Karwiccy Spółka Jawna od lat cieszą się nieustającym powodzeniem na rynku. Co sprawia, że wyroby mięsne właśnie tej marki są tak chętnie wybierane przez konsumentów? Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego warto spróbować produktów tego producenta wędzonek i czym oferta wyróżnia się na tle konkurencji.

Uznany producent kiełbas i nie tylko

Żeby kiełbasy zachwycały smakiem, nie wystarczy samo wysokiej jakości i świeże mięso wieprzowe czy wołowe. Niezbędne są jeszcze sprawdzone i oryginalne receptury, wyjątkowe przyprawy i zioła oraz... pasja. Wszystkim tym dysponuje Zakład Przetwórstwa Mięsnego "RYJEK" Karwiccy Spółka Jawna działający już od 1990 roku. Do wyrobu kiełbas firma wykorzystuje zdrowe, sprawdzone mięso pochodzące z własnego uboju i dokładnie kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną. Dzięki naturalnemu sposobowi konserwacji oraz starannie dobranym dodatkom, takim jak: czosnek, jałowiec, pieprz czy majeranek, proponowane przez przedsiębiorstwo wyroby cechują się niezapomnianym, tradycyjnym smakiem i pozostają wolne od wszelkich szkodliwych związków chemicznych. W ofercie znaleźć można nie tylko kiełbasy. Klienci mają do wyboru również podroby, aromatyczne wędliny, przepyszne wędzonki i mielonki oraz oczywiście świeżą wołowinę i wieprzowinę.

Sekret smaku wędzonek

Aby skutecznie przedłużyć trwałość produktów mięsnych, poddaje się je procesowi wędzenia. Swobodny przepływ dymu oraz stała, utrzymująca się przez kilka godzin na poziomie 60°C temperatura powodują, że woda odpowiedzialna za szybsze psucie się mięsa odparowuje. Dzięki takiej obróbce wyroby nie tylko zostają zakonserwowane, ale ponadto uzyskują odmienny, dymny zapach i smak, a nawet kolor. Powstałe wędzonki można pozostawić w wędzarni w celu ich dopieczenia, bądź sparzyć wrzątkiem.

Podczas wędzenia spala się drewno różnych gatunków, między innymi: olchę i buk, a także często śliwę, gruszę i jabłoń, czyli drzewa owocowe. Rodzaj drewna wpływa na uzyskany smak.

– wyjaśnia ekspert z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego "RYJEK" Karwiccy Spółka Jawna, będącego uznanym producentem różnego rodzaju przepysznych wędlin. Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu, przeszło trzydziestoletniemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej załodze, oferta firmy obejmująca kiełbasy, wędzonki, podroby, mięsa, szynki i mielonki spełnia najwyższe standardy jakościowe i smakowe, co potwierdza stale rosnące grono zadowolonych klientów.