Do grona charakterystycznych polskich wyrobów cukierniczych zalicza się niewątpliwie tradycyjny sękacz. To upieczone w nietuzinkowy sposób ciasto biszkoptowo-tłuszczowe, które wyróżnia się zarówno swoim wyjątkowym smakiem, jak i wyglądem. Takie produkty dostępne są w wielu sklepach, jednak w ich składzie znaleźć można chemiczne ulepszacze. Tradycyjna wersja sękacza nie zawiera tego typu środków – jak się go przygotowuje?

Jak przygotowywany jest sękacz tradycyjny?

Sękacz to wyrób cukierniczy, który przyciąga uwagę swoim wyglądem. Wizualnie przypomina on choinkę ze względu na sporą ilość zastygniętych sopli, jakie powstają w trakcie wypieku. Przygotowanie sękacza w klasyczny sposób to bowiem nakładanie ciasta w formie płynnej na obracającą się formę w postaci wałka. Jego wysoka temperatura sprawia, że masa bardzo szybko zastyga, tworząc efektowny wypiek. Pozostaje on atrakcyjny wizualnie również po przekrojeniu – nakładające się na siebie warstwy przypominają drzewne słoje.

Sękacz tradycyjny przygotowywany jest zatem na specjalnym rożnie z użyciem typowego dla takiego wyrobu cukierniczego wałka. Zachowanie takiej formy wypieku charakteryzuje produkty oferowane przez Zakład piekarniczo-cukierniczy Jarosława Kalinowskiego. Jest to firma od wielu lat zajmująca się pieczeniem sękacza według klasycznych receptur, co dotyczy zarówno samego sposobu jego wykonania, jak i składników wykorzystanych do stworzenia ciasta. Jakie z nich są w tym wypadku kluczowe i czym charakteryzuje się gotowy już wyrób w postaci tradycyjnego sękacza?

W jaki sposób wykonuje się masę na ciasto do sękacza?

Wiele wyrobów cukierniczych przygotowywanych jest na bazie jaj kurzych i mąki. Nie inaczej jest w przypadku sękacza tradycyjnego. Jaja muszą być świeże i pochodzić od sprawdzonego dostawcy – najlepiej zajmującego się hodowlą kur na wolnym wybiegu. Podobnie jest z mąką do sękacza. Jej typ dopasowywany jest ściśle do charakterystycznego, słodkiego ciasta, które wykonuje się poprzez dodanie do wspomnianych składników tłuszczu. Niewielkim, choć kluczowym dodatkiem, są aromaty – w sękaczu tradycyjnym używa się tylko naturalnych.

Jak się zatem okazuje, ciasto na ten staropolski wypiek przygotowywane jest zatem z niewielkiej ilości produktów. Istotna jest ich jakość oraz zachowanie właściwych proporcji, co przekłada się nie tylko na finalny wygląd sękacza, ale też jego smak i aromat. Powinien on być kruchy, z wyraźną barwą bursztynu, która szczególnie widoczna jest na charakterystycznych soplach. Gotowe sękacze są estetycznie pakowane, dlatego doskonale nadają się również jako upominek.