W samym sercu Namysłowa, zaledwie kilka minut spacerem od Rynku, znajduje się niecodzienne miejsce, które łączy pasję z profesjonalizmem. Mowa o Serowarni Rzemieślniczej AhSer, założonej przez Państwa Smreczaków. Choć ich pierwsza i wciąż główna działalność to warsztat naprawy szyb samochodowych, to serowarstwo stało się dla nich prawdziwą odskocznią od codziennego stresu.

Początki serowarskiej przygody

Marzenie pana Radosława o stworzeniu własnego wędzonego sera, takiego jak ten, który jego ojciec przywoził z rodzinnych stron, stało się początkiem serowarskiej przygody małżeństwa. Po pierwszych próbach i eksperymentach trafili na warsztaty do Wańczykówki, a następnie zaczęli produkować sery w domowej kuchni. Entuzjastyczny odbiór wyrobów przez bliskich skłonił ich do założenia serowarni z prawdziwego zdarzenia.

Szeroka oferta produktów i współpraca z lokalnymi rolnikami

W ofercie serowarni znajdziemy wiele rodzajów serów - od twarogów i zsiadłego mleka, przez sery pleśniowe, po sery dojrzewające. Specjalnością AhSer są sery parzone wędzone. Właściciele stale eksperymentują i tworzą autorskie receptury. Serowarnia współpracuje z lokalnymi, zaufanymi rolnikami, od których zaopatruje się w surowiec do produkcji serów, oferując im za mleko wyższą cenę niż proponują mleczarnie.

Dążenie do produkcji bezodpadowej i zagospodarowanie serwatki

Państwo Smreczakowie dążą do prowadzenia produkcji w sposób bezodpadowy i w 100% zagospodarowywania serwatki. Obecnie wytwarzają z niej ricottę, a nadwyżki oddają do karmienia zwierząt zaprzyjaźnionemu gospodarstwu prowadzącemu azyl dla zwierząt. W planach mają także uruchomienie produkcji serwatkowego piwa.

Innowacyjność i proekologia w serowarni

Dużą wagę przywiązują do innowacyjności i proekologicznych rozwiązań. Właściciele stworzyli m.in. kocioł serowarski własnej konstrukcji, który nie zużywa wody do chłodzenia (w przeciwieństwie do standardowych, które potrzebują nawet 600 litrów na jeden cykl). Ponadto ich dojrzewalnia jest chłodzona grawitacyjnie, co przyczynia się do oszczędności energii.

Certyfikaty i aktywność w stowarzyszeniach

Serowarnia posiada wdrożony system HACCP, a produkty są oznaczone znakiem Produkt Polski, co gwarantuje ich krajowe pochodzenie i wykorzystanie polskich surowców. Właściciele biorą aktywny udział w działalności Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych oraz uczestniczą w międzynarodowych festiwalach serów (m.in. na Litwie i we Włoszech).

Edukacja i promocja serowarstwa

Właściciele Serowarni AhSer prowadzą warsztaty serowarskie dla dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli oraz namysłowskiego domu kultury, pokazując, że robienie serów w mieście, bez posiadania własnych zwierząt jest możliwe. Chętnie uczestniczą także w targach i imprezach plenerowych, a bezpośrednie relacje z klientami dodają im sił i wiary w to, że wybrali dobrą drogę.