Badania naukowe dowodzą, że system chowu nie ma wpływu na skład jaj kurzych, a jedynym czynnikiem determinującym ich jakość jest pasza, którą dostają nioski. Moda na ekologię spowodowała jednak, że coraz więcej osób sięga po produkty „wiejskie”, które niekoniecznie są lepsze od tych z „klatek”. Sprawdźmy, co na temat chowu konwencjonalnego i ekologicznego mówi ekspert z Fermy Kardrob.

Polskie jaja – o czym warto wiedzieć?

Wszystkie jaja produkowane w Polsce posiadają pieczątki z informacjami na temat pochodzenia oraz sposobu chowu. Stosowanie takich oznaczeń jest bardzo pomocne w przypadku wykrycia salmonelli lub stwierdzenia innych problemów z partią. Jak wyjaśnia specjalista z Fermy Baran, najważniejszymi kwestiami z punktu widzenia konsumenta są data ważności od system chowu. „0” oznacza jaja z chowu ekologicznego, „1” – z wolnego wybiegu, „2” – z chowu ściółkowego, „3” – z chowu klatkowego. W każdym przypadku termin przydatności do spożycia wynosi 28 dni od momentu zapakowania. Absolutnie zabronione jest stosowanie paszy zawierającej antybiotyków. Jedyną sytuacją usprawiedliwiającą tę praktykę jest choroba stada, niemniej jaja nie trafiają wówczas do sprzedaży.

Gorsze” i „lepsze” jaja – co to znaczy?

Jaja z chowu klatkowego są uznawane za gorszy sort, co jednak mija się z prawdą.

Zaletą „trójek” jest wysoka jakość pod względem sanitarnym. W porównywaniu z innymi systemami chowu znacznie rzadziej pojawia się problem salmonelli. Co więcej, jajo od razu trafia na taśmę i jest natychmiast przekazywane do pomieszczeń chłodniczych

– mówi pracownik Fermy Kardrob. Nioski z chowu klatkowego mogą otrzymywać surowce paszowe GMO, dzięki którym jaja zawierają większą ilość pożądanych składników odżywczych. Co istotne, takie pasze mogą być stosowane także w żywieniu niosek z chowu ściółkowego. Jajka "jedynki" oraz „zerówki” pochodzą od ptaków mających dostęp do wolnego wybiegu – zasadnicza różnica tkwi w rodzaju stosowanych pasz, które przy jajach "0” muszą być wolne od GMO.

Najlepsze jajka

Ferma KARDROB to doświadczony producent jaj, działający na rynku od ponad 50 lat. Specjalizuje się w produkcji różnych rodzajów jaj, takich jak jaja z wolnego wybiegu, jaja ściółkowe, jaja od zielononóżki oraz jaja wielozbożowe. Firma dba o jakość swoich produktów, co potwierdza spełnienie wymagań dyrektywy Rady Europy 1999/74/WE z 19 lipca 99r. Ferma KARDROB oferuje także usługi takie jak dostawa jaj do klienta, pakowanie jaj w opakowania o różnych rozmiarach i pojemności, a także dezynfekcja jaj przez naświetlanie lampami UV.