Torty z wieloma zdobieniami, które wyglądają wręcz, jak dzieła sztuki, są w naszej europejskiej kulturze, często punktem kulminacyjnym ważnych wydarzeń rodzinnych i nie tylko. Wesele, Komunia Święta, jubileusz, czy też gala biznesowa, to zatem chwile, podczas których nie może zabraknąć wyjątkowego estetycznie i smakowo wypieku. Dzisiaj popularne są torty w stylu angielskim.

Tort w stylu angielskim – czyli jakim?

W Polsce większość tortów weselnych i nie tylko tworzonych jest w wersji przekładanej. Mowa o stosowaniu kremów, biszkoptu, czy ponczu, a także dużej ilości bitej śmietany, która zwieńczona jest różnego rodzaju owocami, coraz częściej leśnymi. Niestety często taka konstrukcja nie pozwala na wręcz dowolne modelowanie kształtów wypieku, jak w przypadku tortów w stylu angielskim. Czym się one bowiem wyróżniają? Odpowiedzią jest masa cukrowa!

Brytyjskie ciasta, w tym torty opierają się właśnie o wykorzystanie różnego rodzaju mas cukrowych, które można inaczej nazwać lukrem. Istotne przy tym jest to, że nie przypomina on lukru np. wykonywanego na polskich babeczkach. Jest to raczej konsystencja przypominająca bardzo plastyczną i różnych kolorów modelinę, co pozwala na kreowanie wypieków w bajkowych kształtach. Tory są bowiem łatwo wałkowane, wycinane, formowane, barwione, a nawet malowane w fantastyczne wzory. W zależności zatem od okazji, tort w stylu angielskim, może przypominać suknię panny młodej, dwa połączone ze sobą serca, bukiet kwiatów, czy też bajkowy zamek, jak z filmów wytwórni Disney.

Nic dziwnego, że dzisiaj zamówienia na tory angielskie, składają pary młode, organizatorzy balów biznesowych, czy promocji kulturalnych, a także rodzice dzieci przystępujących do Sakramentów.

Walory smakowe

Torty w stylu angielskim pomimo wykorzystania masy cukrowej, wcale nie muszą być bardzo słodkie. Dzisiaj często tworzy je się w wersji delikatnie kwaskowatej, czy z dodatkami alkoholów. Popularne są również wersje owocowe, pełne truskawek, porzeczek, czy też malin i poziomek. Warto także postawić na popularny w Polsce agrest! Kreacja Twojego tortu zależy zatem tylko od wyobrazi, a także gustów… a także od umiejętności cukierników. Tu polecaną pracownią, jest firma POŁUDNIE, która zajmuje się nie tylko cukiernictwem – w tym wyrobem tzw. lodów rzemieślniczych – ale także piekarnictwem. Przepyszne bułki, a także chleby, tworzone są w nowoczesnych procesach, które oparte są jednak na tradycyjnych, wiekowych i staropolskich recepturach. Efekt? Niepowtarzalny smak, wygląd i zapach wypieków.