Organizując wesele lub inną uroczystość, staramy się zapewnić gościom jak największą ilość atrakcji. Bardzo znaną i lubianą, która na stałe weszła do tradycji, jest wiejski stół. Chcąc mieć go na własnej imprezie okolicznościowej, powinniśmy dowiedzieć się, co na takim stole warto postawić. Zazwyczaj królują na nim tradycyjne wyroby wędliniarskie, kiełbasy itp. Jednak co jeszcze powinno się znajdować na wiejskim stole i czy w ogóle warto się na niego decydować?

Czy wiejskie stoły na weselach to dobre rozwiązanie?

Jeśli zapytalibyśmy różne osoby o tradycje weselne i najbardziej znane atrakcje, jakie można spotkać na takich uroczystościach, z pewnością sporo osób odpowiedziałoby, że jedną z nich jest stół wiejski. Od wielu lat towarzyszy on Parze Młodej oraz gościom na imprezach okolicznościowych tego typu. To oczywiście wiąże się z tym, że obecnie nie jest on główną i nową atrakcją dla gości, jednakże bez niego wielu z nas nie wyobraża sobie dobrej zabawy na weselu. W dzisiejszych czasach wiejski stół traktowany jest bardziej jako element tradycji. Warto go ustawić szczególnie wtedy, gdy goście, których zaprosiliśmy na uroczystość, są z innego regionu. Wtedy to na wiejskim stole mogą znaleźć się regionalne produkty, które będą czymś nowym dla naszych gości. Poza tym wspomniana atrakcja powinna znaleźć się na każdej imprezie wyprawianej w swojskim stylu. Warto podkreślić, że wiejski stół pełni nie tylko funkcję miejsca, w którym można coś zjeść, lecz stanowi także jeden z elementów dekoracji sali weselnej.

Co powinno znaleźć się na wiejskim stole?

Menu wiejskich stołów zbliżone jest do siebie niemalże na każdym weselu, a i tak przyciąga sporą liczbę gości. Wpływ na to ma między innymi smak potraw, jakie się tam znajdują. Na wiejskim stole nie może zabraknąć kiełbas, kaszanek, pieczonego mięsa, wędlin czy chleba, Poza tym umieszcza się na nim smalec, pasztety, masło, twaróg i bigos. Całość wieńczona jest warzywami. Do wyżej wspomnianych potraw idealnie będą pasować ogórki kiszone i pomidory, a jako dodatki wykorzystuje się sosy, np. chrzanowy lub musztardę.

Jeżeli chcemy jak najlepiej przyjąć naszych gości przy wiejskim stole, dobrym rozwiązaniem jest zamówienie tradycyjnych potraw w firmie Tołłoczko z Kruszyny w województwie pomorskim. Wspomniana firma oferuje m.in. naturalne szynki, polędwice, szynki wędzone, ogonówki, rolady boczkowe, baleron, kiełbasy, kaszanki, salceson oraz smalec. Pamiętajmy jednak, że wiejski stół to nie tylko jedzenie i powinny się na nim znaleźć napoje alkoholowe. Najczęściej stawiamy na nim różnego rodzaju nalewki, śliwowice oraz bimber. Wszystkie te trunki są domowej roboty, dzięki czemu goście będą mogli zapoznać się ze smakiem owoców, jakie rosną w naszym regionie w nieco innym wydaniu. To, czy zdecyduje się na wiejski stół na wesele, zależy jedynie od naszych upodobań. Musimy jednak pamiętać, że atrakcja ta nowością nie jest, ale goście bardzo ją lubią.