Nie bez powodu mówi się, że „jemy oczami”. Produkty spożywcze, które wyróżniają się „apetycznym wyglądem”, znacznie częściej lądują w koszyku konsumentów, co w oczywisty sposób przekłada się na wyniki sprzedażowe producentów żywności. Procesy technologiczne, jakimi poddawana jest żywność, często negatywnie wpływają na jej wygląd, a barwniki spożywcze są dodatkiem pozwalającym na odtworzenie atrakcyjniejszego sensorycznie produktu. Dlatego są one tak istotne dla producentów żywności.

Czym są barwniki spożywcze i żywność barwiąca?

Barwniki spożywcze to grupa substancji, którą producenci świadomie dodają do żywności w celu podniesienia jej atrakcyjności wizualnej. Wygląd produktu to jedno z podstawowych kryteriów, którymi konsument kieruje się podczas zakupów. Umownie barwniki spożywcze dzielimy na naturalne, syntetyczne oraz żywność barwiącą. Żywność barwiąca to żywność lub charakterystyczny składnik żywności, wyekstrahowany ze środków spożywczych. Większość preparatów żywności barwiącej stanowią koncentraty lub nieselektywne ekstrakty barwiące pozyskane z owoców, warzyw i innych jadalnych roślin. Żywność barwiąca w przeciwieństwie do barwników nie jest traktowana jako dodatek do żywności, więc nie jest oznaczana na etykiecie numerem z poprzedzającą go literą „E”.

Do najczęściej stosowanych barwników naturalnych zaliczają się:

  • chlorofile,

  • antocyjany,

  • kurkumina,

  • kwas karminowy.

Jeżeli zaś mowa o barwnikach syntetycznych, to największą popularnością cieszą się:

  • tartrazyna,

  • czerwień koszenilowa

  • azorubina,

  • żółcień chinolinowa,

  • żółcień pomarańczowa.

Firma JAR Aromaty specjalizująca się w dystrybucji barwników z ww. kategorii oraz produkcji aromatów, od ponad 40 lat spełnia najwyższe oczekiwania swoich klientów.

Barwniki spożywcze jako dodatek do żywności.

Barwniki spożywcze odgrywają znaczącą rolę w promocji i sprzedaży danego wyrobu. Substancje te pomagają przywrócić produktom spożywczym pierwotny wygląd, który uległ zmianie w wyniku procesów technologicznych lub nadać pożądany kolor wyrobom bezbarwnym. Barwa, podobnie jak smak i zapach, ma ogromny wpływ na ogólną ocenę produktu spożywczego przez konsumenta, dlatego odpowiednie dobranie substancji barwiącej żywność jest istotne. Tak jak każdy inny dodatek stosowany w produktach przeznaczonych do spożycia, barwniki przed wprowadzeniem do żywności przechodzą skomplikowany szereg badań, w celu potwierdzenia ich nieszkodliwości względem zdrowia konsumentów. Na tym etapie określono również maksymalne poziomy dawkowania dla poszczególnych kategorii żywności środków spożywczych.