Beskidy

Najważniejsze informacje o regionie: Beskidy

Informacje o regionie

Beskidy to grupa pasm górskich w łańcuchu Karpat, sąsiadująca na północy z Pogórzem Karpackim, a na południu z Pieninami. Najbardziej wysunięte na zachód pasmo to Beskid Śląsko-Morawski, a na wschód – Beskidy Połonińskie. To najmłodsze, a przy tym drugie pod względem wysokości , pasmo górskie po Tatrach. Na ich terenie znajduje się jedenaście parków narodowych.

W Beskidach panuje klimat umiarkowany górski, z wykształconymi piętrami klimatycznymi. Często zmienia się tutaj pogoda, występuje znaczna ilość opadów i częste, silne wiatry. Zamieszkujące tu zwierzęta to przede wszystkim jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, dzięcioły, głuszce, zięby, myszołowy, kanie, puchacze.

Większość osób wyjeżdzających w Beskidy poszukuje miejsc do aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody. Szczególną popularnością cieszą się miejsca takie jak najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne, źródło Wisły na Baraniej Górze, czarny szklak z Sidziny do schroniska na Hali Krupowej przez Kucałową Przełęcz, szklak ze Szczawnicy do schroniska w Bereśniku, przez Bryjarkę.

Wyjeżdżając w Beskidy, będziemy również mieli szansę, aby podziwiać zabytki takie jak bazylika w Nowym Sączu, sanktuarium świętego Jakuba w Szczyrku, Stary Zamek w Żywcu, sanktuarium na Górce, kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, zamek Sułkowskich, czy zameczek prezydencki w Wiśle.
Obszar:
12 300,00 km2
Liczba ludności:
około 2 085 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
126 419
Powiaty:
nowotarski, nowosądecki, wadowicki, myślenicki, Nowy Sącz, limanowski, tatrzański, gorlicki, suski, Bielsko-Biała, cieszyński, bielski, żywiecki, jasielski, krośnieński