Pierwsze ślady kultury łużyckiej na Mazurach pochodzą z XIII wieku przed naszą erą. Istniejącą do dzisiaj pozostałością po niej są kurhany zachodniobałtyckie. We wczesnym średniowieczu tereny te były zamieszkiwane przez różne plemiona pruskie, podbite później przez zakon krzyżacki. Prusowie posługiwali się własnym językiem, najbardziej archaicznym spośród języków indoeuropejskich.
Na Mazurach odbywają się różnorodne imprezy kulturalne: WALKIRIA – Mazurski Piknik Historyczny, Mazurskie Lato Muzyczne w Ełku, Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, czy Uczta Kultur Wschodu w Pasłęku.
Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, będąc na Mazurach, to XIX-wieczna twierdza Boyen, park linowy Wiewióra w Giżycku, skansen Muzeum Mazurskie w Owczarni, zamek w Bezławkach przekształcony w kościół, zamek krzyżacki w Kętrzynie, barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, czy Wilczy Szaniec.
- Obszar:
- 17 160,00 km2
- Liczba ludności:
- około 1 420 000
- Liczba podmiotów gospodarczych:
- 52 458
- Powiaty:
- Olsztyn, olsztyński, ostródzki, ełcki, giżycki, szczycieński, mrągowski, kętrzyński, działdowski, piski, olecki, nidzicki, węgorzewski, gołdapski