Dolny Śląsk

Najważniejsze informacje o regionie: Dolny Śląsk

Informacje o regionie

Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech. W Polsce ten region zajmuje obszary województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Nazwa „Śląsk” najprawdopodobniej pochodzi od słowiańskiego plemienia Ślężan, zamieszkujących głównie okolice dzisiejszego Wrocławia. Ważniejsze miasta regionu to Legnica, Głogów i Świdnica.

Po II wojnie światowej na Dolnym Śląsku nie zachowała się odrębność kulturowa, między innymi ze względu na wielowiekową germanizację. Miejscowe gwary przetrwały tylko reliktowo. Ślężanie zamieszkiwali tereny Dolnego Śląska przynajmniej od IX wieku. Później połączyli się oni z plemionami Opolan i Dziadoszan, tworząc wspólną organizację państwową Piastów.

Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej pałaców i zamków, co sprawia, że te tereny stanowią popularne przeznaczenie turystyczne. Warte zobaczenia obiekty to między innymi Zamek Piastowski w Legnicy, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek Czocha, Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim, Zamek Książąt Głogowskich, Zamek Piastowski w Wołowie, czy Kompleks Riese.

Poza istotnymi zabytkami, na Dolnym Śląsku znajdziemy również wiele miejsc do zobaczenia na łonie natury, jak na przykład Kraina Wygasłych Wulkanów, nazywana Perłą Sudetów, wieś Międzygórze, Rudawski Park Krajobrazowy, czy Park Narodowy Gór Stołowych.
Obszar:
13 850,00 km2
Liczba ludności:
około 2 914 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
234 512
Powiaty:
Wrocław, wrocławski, Jelenia Góra, świdnicki, kłodzki, Legnica, oleśnicki, dzierżoniowski, trzebnicki, lubiński, zgorzelecki, bolesławiecki, oławski, głogowski, ząbkowicki, wałbrzyski, średzki, lubański, jaworski, legnicki, złotoryjski, wołowski, polkowicki, lwówecki, kamiennogórski, milicki, strzeliński, górowski, karkonoski